Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir; Nöroplastisite, beynimizin gelişme prosedüründe belirleyici bir faktör olabilecek önemli bir özelliğidir. Beynimize böylelikle daha büyük potansiyeller kazandırmamızı ve beynimizi  geliştirmemize yardımcı olur.

 Spor Yapmak

Beynin zekanın ve düşünme kabiliyetinin artmasına yardım eder. Karar verme konusunda farklı aşamalardan problemleri görebilme ve çözebilme yeteneği kazandırır. Bir spor dlaına odaklanın ve yoğunlaşın.

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir - spor yapmak
Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir – spor yapmak

Bilgisayar Oyunları

Oyun çok eğlencelidir. Hele ki günümüzde yüksek teknolojilerle geliştirilen oyunlar sizi sanki gerçek dünyada imiş gibi hissettirir.  Peki saatlerce bilgisayar oyunu oynamak bize ne kazandırır? Eğlence macera ve tabi düşünme yeteneği kazandırır. EL göz koordinasyonunun gelişmesi konum koordinat belirleme becerisi kazandırması önemli getirilerdir. Elbette bu işi abartmadan belli süreler ayırmak da önemlidir. Tüm gece bilgisayar oyunu oynamak kalp krizine dahi neden olabilir.

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir - oyun oynamak
Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir – oyun oynamak

Meditasyon Zekanızı Geliştirir

Meditasyon basit ve içi boş bir duruş değildir. Bedeni duruşla terbiye edersiniz. Asıl espri zihnin belli bir noktada durmaya zorlanmasıdır. Kişi belli bir noktaya odaklanır. Zihin ise hareket ister. Onu geçmişe ya da geleceğe çekmek için binlerce görüntü-ses  resim getirir. Zihnin doğası harekettir. Karmaşa ve problem üreten bir biyolojik makinedir zihin. Meditasyonla bu makineyi kontrol altına almayı öğrenirsiniz. Neyi ne zaman düşünmeniz gerektiğine karar verirsiniz. Hangi noktada nereye odaklanmanız gerektiğini seçebilirsiniz. Siz bir noktaya odaklandığınızda zihniniz sizi alıp gereksiz detaylara götürür. Meditasyonla bunu önleyebilirsiniz.

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir - meditasyon yapmak
Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir – meditasyon yapmak

Satranç Oynamak

Kralların oyunu olan satranç en iyi zeka geliştiren oyunlardan biridir. Zihinsel yeteneklerinizi arttırır. Bilişsel becerilerinizi geliştirir. Türk daması da ileri düzeyde oynandığında bir kaç hamle sonrasını görebilme becerisi kazandırır. Böylece karar verirken yerinde karar vermenize yardımcı olur.

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir - satranç oynamak
Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir – satranç oynamak

Müzik Enstrümanı Çalmak

Buna ek olarak bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmek de zihinsel düşünce gücünüzü arttırır. müzikal becerileriniz de çalışmak tamamen tatmin edici bir deneyim olamaz da genel anlamda beyininizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Herhangi bir enstrümanı çalmayı öğrenmek el-göz koordinasyonunu zu ve belleğinizi geliştirecektir.

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir - enstrüman çalmak
Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir – enstrüman çalmak

Her gün 5 tane Ceviz Yemek

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri beynin gelişiminde önemli rol oynar. Sadece ceviz değil fındık ve taze balık tüketmek de zekayı geliştirir.

Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir - ceviz yemek
Zekanızı Arttıracak Aktiviteler Nelerdir – ceviz yemek

 

 

Bitkisel Yollarla Rahatlama Yazımızı da Okumak İster misiniz?

Bitkisel Yollarla Rahatlama

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe