Tüp bebek tedavisi nedir Nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi nedir Nasıl yapılır

Tüp bebek tedavisi nedir? Nasıl yapılır?

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için umut ışığı olan tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olamayanlar için tıbbi bir seçenek olmaya devam etmektedir. Tamamen sağlıklı olan bu yöntem sayesinde çiftler, kısa seanslar neticesinde tedavi olabilmekte ve yüksek oranlarda başarı elde edilmektedir. Yazımızın devamında, tüp bebek tedavisi nedir? ve Tüp bebek nasıl yapılır? Sorusunun cevapları yer almaktadır.

 

Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi, bir yıllık bir süreçte hiçbir şekilde doğum kontrol yöntemleri uygulamamasına ve düzenli bir şekilde cinsel ilişki gerçekleşmesine rağmen, bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek nedir? Sorusuna özetle; Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde, anne adayından alınan yumurtaların, baba adayından alınan spermleri, laboratuvar ortamında dölleyerek yeniden anne rahmine transfer edilmesi işlemidir cevabını verebiliriz.

 

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak çiftin muayenesi yapılır. Tüp bebek tedavisi için, uygun olup olmadıkları tespit edilir.
  • Tüp bebek uzmanı tarafından, anne adayından yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. İşlem sırasında anne adayına, acı hissetmemesi için anestezi uygulanır.
  • Anne adayından toplanan yumurtalar, baba adayından alınan spermler ile, laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenir.
  • Yapılan döllenme sonucunda elde edilen olguya, embriyo adı verilir.
  • Elde edilen bu embriyo, tüp bebek uzmanı tarafından anne rahmine yerleştirilerek, gebeliğin oluşması beklenir.

Tüp Bebek Tedavisinde, Embriyo Transferi Nasıl Yapılmaktadır?

Yumurta döllendikten sonra, uzmanlar embriyo gözlemlenmesine başlarlar. Embriyoyu oluşturan hücreler bölünme yaşayarak, yumurta toplama işleminden sonraki 3. Günde, 8 hücreli bir yapı kazanırlar. Embriyo tam olarak oluşumunu tamamladıktan sonra, 3. Ya da 5. günde embriyo transferi gerçekleştirilir.

 

Tedavide Kadının Yaşı Önemli mi?

Tedavide başarıya ulaşmak için, anne adayının yaşı önemlidir. Zira normal yollarla gebe kalmak içinde, yaş faktörünün önemli olduğu bilinmektedir. Kadının yaşı ilerledikçe yumurta kalitesi ve kapasitesinde azalma yaşanması, bebek sahibi olabilme şansını azaltan faktörlerden birisidir.

35 yaşın üzerindeki kadınlarda, başarı oranı biraz daha düşük olmaktadır. Ancak bu oran, sadece yaş daha fazla ilerledikçe artmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe