Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Birçok kadının en büyük sıkıntılarından biri topukları dır. Bu yüzden Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir sorusuna çözüm arayacağız ve topuk çatlakları sorunu tamamen ortadan kalkacak. Yavaş yavaş kışa girilmesiyle, nasıl olsa artık topuklar gözükmeyecek diyerek topukların bakımını ihmal etmeyin. Doğru bakımı zamanında yaparak sizde sağlıklı ve bakımlı topuklara sahip olabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Vazelin:  Birçok derde çare olan vazelin, kuru ciltler ve konumuz olan topuklar içinde harika bir kremdir. Ancak vazelinin de sürme yöntemleri vardır. Vazelin kesinlikle akşamları sürülmelidir, özellikle de yatmadan hemen önce ayaklarınızı temizler ve vazelin sürerseniz sadece ayağınızın değil tüm vücudunuzun nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Yatmadan önce vazelini sürün, üzerine nemin kaybolmaması için pamuklu bir çorap giyin ve yatın. Sabah kalktığınızda topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Nemlendirici Kremler: Topuklarınızda ki çatlakların şiddeti çok yoğun değil ise cildinize uygun bir nemlendirici krem kullanarak ta topuk çatlaklarına müdahale edebilirsiniz.

Limon: Limonun asidik bir özelliği vardır, bu özellik topuk çatlakları üzerinde de etkili olacaktır. Bir kap ve leğen içine ılık su koyun, içerisine bir miktar limon suyu ilave edin. Bu şekilde ayaklarınızı 15-20 dakika bu karışımda bekletin. Ayağınızı sudan çıkarıp kurulayın ve her yerde bulunan topuk taşı ile ovun, çatlakların gittiğini göreceksiniz.

Muz: Muzu bir çoğumuz severek tüketiriz, muz aynı zamanda çatlak olan topuklar için de harika bir bakım şekli olarak karşımızda. İlk önce ayakları temizleyerek kurutuyoruz, daha sonra ezerek püre haline getirdiğimiz muzu ayaklarımıza özellikle de çatlak olan topuklarımıza sürüyoruz. Bu şekilde 15 dakika kadar bekliyoruz, sonrasında ılık su ile duruluyoruz. Ve ardında bir süre soğuk suyun altına tutuyoruz ve sonuç; nemlenmiş ve çatlakların sona ermiş olduğu bir topuk.

Tuzlu Su: yazın denize girdikten sonra çatlak olan topuklarımızın çatlaklarının azalması tuzlu su sayesindedir. Kışları denize giremeyeceğimiz için tuzlu su bakımını evde uygulamamız gerekiyor. Büyük bir leğen ve kabın içerisine ılık su ve yeteri miktarda tuz koyarak ayaklarınızı 20 dakika bekletin. Bu yöntem kan dolaşımınızı hızlandıracaktır ve çatlaklara da iyi gelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe