Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Moda ve marka giyerek stil sahibi olamayız. Stilimizi bedenimize ve hatta kişiliğimize uygun olacak şekilde oluşturuyor olmamız gerekiyor. Çünkü şeklimize ve de tipimizi doğru bilmek, yakışacak şekilde tarz ve stil oluşturma için çok faydalı olacak.

Stil bir bütündür yani Tarz oluştururken bu aklınızın bir kenarında olsun. Yürüme, durma, koşma, saçlar, makyajlar, kıyafet; bu kriterlerin tarz ve stil oluşturma sırasında birbirleriyle uyumlu olması şarttır.

Hem çok para harcamamak hem de ne giyeceğim diye düşünmemek için dolabınızdaki eski klasik kıyafetlere yatırım yapın. Çoğu kadın alışveriş sırasında kendini kaybederek, ihtiyacı olmamasına rağmen bir sürü kıyafet ve değişik aksesuar almaktan kendi geri alamaz.

İşte bu yüzden alışveriş sırasında 5N1K kuralını aklınızdan çıkarmayın

Ne alıyorum?

Neyle giyeceğim?

Neden Giyeceğim?

Nerede giyeceğim?

Ne zaman giyeceğim?

Kaç Para?

Elbiseleri alırken renkleri doğru kullanmak gerekiyor. Her rengin bir anlamı olduğu için, renklerin etkisine inanmak gerekiyor.

Aldığımız ve giydiğimiz elbiseler amacına uygun olması lazım, İçinde rahat hissetmelisiniz ve şık olmalı. Giydiğiniz zaman rahat hissetmiyorsanız, amacına uygunda olsa, şıkta olsa ne çare. Elbise alırken dikişine, kalıbına ve kullanılan kumaşına bakmak lazım kaliteyi anlayabilmek için. Bu kriterlere özen gösterin.

Elbise seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları

Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Üst tarafı geniş kadınlar için V yaka bluz çok daha iyi bir karar olur. Çok renkli değil de daha sade renkler de bluz alabilirler. Sıfır boşluk bırakan Kısacık ceketler size uygun olmaz. Kemerleriniz ince olması lazım ve mümkünse çok uzun kolyelerden uzak durun.

Üst tarafı kısa hanımların tek elbise kullanmaları daha iyidir. Yüksek beli sadece etek ve pantolanlarda kullanmaları daha güzel, tek parça elbiselerde yüksek belden kaçının. Bacaklar uzun ise beli düşük pantolonlar ve etekler daha iyidir. Geniş kalça ve basenli hanımlar çan eteklerden kaçsın bence.

Bacakları ve bilekleri kalın hanımlar için uzun etek en güzelidir. Kalın bacak ve bileklere diz üstü çizme ve daracık pantolon güzel olmayacaktır. Göbekli hanımlar ise tunik gibi olan bluzları tercih etmesi gerekir ki, göbekteki fazla kiloyu kapatsın.

İnce ve uzun boylu bir yapınız var ise geniş paçalı ve beli yüksek pantolonlar tam size göre. Kemer takmaya özen gösterin, daha çok açık renkler ve enden desenli bluz kullanın.

Bacaklarınız kısa ise bileklerinden bağlanması gereken ayakkabı kullanmayın, çorabınızın ve ayakkabınızın renklerinin aynı olması ve yüksek belli pantolon, eteklerin kullanımı boyunuzu uzun göstermesi açısından önemlidir.

Kıyafet alırken koyu renkler olan siyah, lacivert, gri ve vizonu tercih etmelisiniz, Açık renkler varsa kilolarınızı ortaya çıkartacağından uzak durun derim.

Aldığınız pantolon üzerinizde çuval gibi durmamalı ve de sizi sıkmamalıdır. Basenler ve göbekli hanımlar ön tarafı pilesiz yani düz bluzlar tercih etmeli. Göbek ve beldeki kalınlığı kapatmak için yüksek belli pantolonlar en iyi tercih olur. Kapri pantolon bacaklarınızı daha kısa gösterecektir. Pantolon ve kaprilerin cepleri de büyük olmaması gerekir zira büyük cepler basenleri ve kalçayı da büyük gösterir.

Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Kalçalarınız geniş ise eğer, kalem eteklerden uzak durun. Çok renkli, kocaman desenleri ve cepleri olan pantolonlar ve eteklerde kaçlarınızı olduğundan daha büyük gösterecektir. Minyon hanımlar yüksek belli etek ve diz altı eteklerden kullanmalı ki boyları daha uzun gözüksün.

Peki cekette nelere dikkat edeceğiz? Ceketin düğmelerini iliklediğinizde potlu yapmayacak ve düz duracak, düğmelerin kaliteli malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin.

Şimdide Aksesuarlarda

Aksesuar seçerken yeni stilinize uygun seçim yapabilmek gerekiyor. Giydiğiniz elbise ile uyumlu olması gereken aksesuarlar şal, kemer, gözlük ve çantadır. Elbise dolabınızdaki kıyafetlerinizin renklerine uygun aksesuar almaya dikkat edin.

Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir
Stilinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

 

Elbisenizi öne çıkaran en görsel aksesuar tabi ki çanta. Kesinlikle orta boylarda siyah ve de deri olan ve portföy çanta dolabınızda her zaman olsun. Ancak renkli ve cıvıl cıvıl mavi, kırmızı, yeşil turuncu çanta seviyorsan kesinlikle baştan aşağı koyu bir elbise ya da pantolon/bluz giyin ki rengi bu şekilde çantanıza vermiş olun. Yeni çanta almadan önce kesinlikle iç dikişlerine ve de astarını kontrol edin.

Kemer seçerken de bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Çok ince olan kemerler sizi her zaman olduğundan daha fazla ince gösterecektir. Beli ince olan hanımlara kalın olan kemeler daha güzel yakışacaktır. Kemeriniz gösterişli ve kalın ise kullandığınız diğer aksesuarları etkisini düşürmenizde fayda var, önemli bir nokta.

Elbisenize renk ve coşku katan aksesuarlar arasında fular da vardır aynı zamanda güzel ve profesyonel bir görüntü kazandırır. Tabiki sadece boynunuza değil saçınıza ve çantanıza da bağlayabilirsin. Elbiseniz çok desenli ise düz renk, elbiseniz tek renk ise desenli fular alabilirsiniz. Kısa boylu hanımlar ise fular kullanmasın.

Sıra maddi olarak en değerli olan takılara geldi. Hem altın hem gümüş takı aynı anda kullanılmamalı tabi imitasyon takıda, çünkü güzel durmaz. Yürüdüğünüzde çok ses yapan ya da çok sallanan küpelerden uzak durun, iş yerinizde insanları rahatsız eden bir ses ile dolaşmak güzel olmaz. Ayrıca saat de çok önemli bir aksesuardır, tabi elbise ve çantanız ile uyumlu olacak.

Eğer boynunuz uzun ise uzun ya da büyük küpeleri tercih edebilirsiniz. Ancak boynunuz kısa ise küçük ve kısa küpe takmanız gerekir. Yine uzun kolyelerde sizi daha uzun gösterecektir. İnci kolye çok klas olup her zaman tercih edilebilir. Bronşları genelde yakaya takarlar ancak, şapkada, çantada, ve kıyafetinizin belinde de kullanın.

Hanımlar için giyim tarzınızdaki imaj kırıcılar

 • Rengi bozarmış elbise
 • Çok fazla ses çıkaran küpe
 • Hızma ve hallal
 • Gözüken iç çamaşırınız
 • Çorap kaçması
 • Plastik, kalitesiz saatler
 • Ütüsü yapılmamış elbise ve kıyafet
 • Sökük ve lekeli elbise ve kıyafet
 • Çok şeffaf elbise
 • Hareket etmenizi engelleten minicik etekler
 • Yazılı ve karikatürlü tişörtler
 • Kirli, çok yüksek topuklu ve sandalet tarzı ayakkabılar

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe