Ramazanda Nasıl Yemek Yemeliyiz ?

Ramazanda Nasıl Yemek Yemeliyiz ?

Ramazanda Yemek

Ramazanda Yemek, Ramazan ayı insan bünyesinin çok daha hassas olduğu bir dönem olduğu için yemek yeme düzenimize ve ne çeşit yemekler yiyeceğimize çok daha fazla dikkat etmemiz gerekmekte. Bütün gün tutulan oruçtan sonra birden bire midemizi ağır ve sindirimi zor yemeklerle doldurmak sağlığımız için büyük tehlike oluşturmakta.

Uzun süren açlıktan sonra hazmı güç yiyecekler yemek, midemizin hazmetmesini zorlaştırır. Hazmetme zorluğu çeken mide daha fazla asit salgılar. Bunun sonucunda da reflü meydana gelebilir. Reflü midenin yemekleri hazmettikten sonra midede kalan fazla asidin ağız yoluyla dışarı atılmaya çalışılması sonucu ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır.

Ramazan ayı boyunca yemek kadar tüketilen sıvıya da dikkat etmemiz gerekmekte. Birkaç yıldır Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi oruç tutan insanların zorlanmasına sebep olmakta ve açlık kadar susuz kalmanın da bünye üzerinde etkileri çok fazla görünmekte. Bunun için yediğiniz yemeklerin hazmının kolaylaşması için iftarınızı açtığınızda ilk önce yeterli seviyede sıvı almanız ve daha sonra yemek yemeye başlamanız çok önemlidir.

İftar ve sahurda dikkat edilecek bir diğer konu da yediğiniz yemeklerin içindeki tuz ve baharat oranları. Çok fazla tuzlu ve baharatlı yemekler tüketmek oruç tutarken sizi zorlayacak etkenler arasındadır. Tuz ve baharatın bünyeye etkisi ortalama 5-6 saat içinde ortaya çıkmaya başlıyor. Bu sebeple yediğimiz yemeklerdeki tuz ve baharat oranlarına da dikkat etmemiz son derece önemli.

Ramazan Bayramı ne zaman yazımızı da okumak isterseniz tıklayın lütfen

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe