Ramazan Bayramı Sevinci

Ramazan Bayramı Sevinci

Ramazan Bayramı Sevinci

Ramazan Bayramı Sevinci; Ramazan ayı kadar, Ramazan Bayramı da Müslümanların önem verdiği günlerden… Üç gün boyunca tüm Müslüman âlemi Ramazan ayının bitmesiyle Ramazan Bayramı’nı kutluyor. Elbette Ramazan’ın sonunda bayram kutlanmasının bir sebebi var.

Bütün bir Ramazan ayı boyunca ibadetini yerine getiren Müslümanlar, bağışlanmış olma ve Müslümanlığın gerekliliklerinden bir tanesini yerine getirmenin vermiş olduğu mutluluğu Ramazan Bayramı ile kutluyorlar.

Bayram Namazı insanları bir araya getirir, kaynaştırır, aralarındaki muhabbet bağını güçlendirir. En önemlisi de namaza gidenler birbirlerini tanımasalar bile orada tanışırlar ve birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu bakımdan Ramazan Bayramı son derece bağlayıcı ve insanları kaynaştırıcı olmuştur. Bayram namazına gidenler en temiz elbiselerini giyerler, güzel kokular sürerek namazlarını kılarlar.

Tüm dünyada aynı günde kutlanan Ramazan Bayramı zaman içinde ülkemize özgü olarak çeşitli geleneksel adetlerin de ortaya çıkmasına da sebep oldu. Tam anlamıyla bir bayram havasında kutlanması ve büyük küçük herkesin mutlu olması için küçüklere çeşitli şekerler ve onları mutlu edecek kadar paralar verilir.

Ramazan Bayramı kesinlikle bir festival değildir. Bu bakımdan eğlence düzenlenmemesi uygun olur. Çünkü Ramazan bayramı, Ramazan bittiği için değil, Müslümanların görevlerini yerine getirdikleri ve bunun verdiği mutluluk neticesinde kutlanır.

Ramazan Bayramı’nın insanları birleştirici bir yanı da vardır. Ülkemizin birlik ve beraberliğine, dargınların barışmasına sebep olur. Ayrıca yakınlarını kaybetmiş insanların onları da hatırlamaları için eşsiz bir fırsattır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe