Ramazan Ayı ve Hayatımızdaki Yeri

Ramazan Ayı ve Hayatımızdaki Yeri

Ramazan Ayı ve Hayatımızdaki Yeri

Ramazan Ayı ve Hayatımızdaki Yeri, Ramazan Ayı’nın Müslüman aleminde olduğu kadar ecnebi dünyasında da saygın bir yeri var. Bizler Müslüman olarak Ramazan Ayı’nda orucumuzu tutuyor, zekâtımızı veriyoruz. Bu durum bizlerin dinimize ne kadar bağlı olduğumuzun da yabancılar tarafından hayretle karşılanmasına ve saygı duyulmasına sebep oluyor.

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan Ayı Müslümanlar için önemli bir ay. Bu ayı önemli kılan elbette ki Kur’an’ın Ramazan ayında indirilmiş olması. Bakara Suresi 185. Ayette de bu durum “İnsanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Ramazan Ayı Kur’an’ın indiği aydır” şeklinde buyurulmuştur.

Ramazan Ayında Oruç Tutmak

Ramazan ayında oruç tutmak temel amaçlarımızdan bir tanesidir. Bu sayede dünya üzerindeki açlık çeken insanların da durumlarını bir nebze olsun anlamak ve hayatımızı ona göre yaşayıp “şükretmeyi öğrenmemiz” yüce Allah tarafından istenmiştir. Tabi ki sadece onları anlamamız yetmez. Elimizden geldiğince fakirlik çeken insanlara da Ramazan ayında zekât vermek ve yardım etmemiz gerekiyor.

Ramazan ayında Kur’an okumak her zamankinden daha fazla sevaba girmemize sebep olur. İnsanlar evlerinde ya da camilerde toplanıp birlikte Kur’an okurlar. Her gün 20 sayfa Kur’an okumak Ramazan ayı boyunca Kur’an’ın baştan sona bir defa okunması demektir. Kur’an’ın baştan sona bir defa okunmasına “Hatim” diyoruz.

Ramazan ayı Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliği arttırdığı gibi dinlerine olan bağlılıklarını, Müslümanlığın gerekliliklerini ve Kur’an’ı daha iyi anlamaları için önemli bir fırsat.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe