Okula Dönüş Sendromu

Okula Dönüş Sendromu

Okula Dönüş Sendromu

Birçok öğrenci yaz tatilini ailelerini yanında veya akrabalarıyla beraber dinlenerek ve eğlenerek geçirdi. Yaz kamplarında giderek yabancı dil, sanat veya spor yaparak geçirdi. Bol bol oynadı havuz, güneş ve denizin keyfini doyasıya çıkardı. Ya şimdi? Okula Dönüş Sendromunu hafif bir şekilde atlatmak için buyurun yazı dizimize..

Yaz tatili boyunca yani 3 ay, istedikleri saatte yatıp kalkan çocuklar denizin, güneşin ve tabi ki sokakların keyfini çıkardı. Düzenli olan yemek saatleri değişti, oyun günün tek konusu oldu. Ancak gün geldi ve tatil sona erdi artık. Tek düşüncesi oyun olan çocuklar özgürlüğe alıştı. Peki bu çocuklar programlı ve düzenli olan okula tekrar nasıl adapte olacak? Okula Dönüş Sendromu.

Okul Hayatına Uyum Sağlamalı

Bu gibi dönemlerde çocuklarımızda okulların açılmasıyla birlikte duygusal ve davranışsal sorunlar görülebiliyor. Özelliklede tatilde arkadaşlarıyla sorun yaşayanlar, tatilde yapmaları gereken ödevleri yapmayanlar ve erteleyenler, dikkat sorunu olanlar, tatilin eğlencesine ve özgürlüğüne doyamayanlar, okullarıyla ilgili olarak sürekli şikâyet edebilirler.

Keyifli, eğlenceli ve özgür bir dönemden, kurallı ve disiplinli bir döneme geçerken uyumlu olabilmek için bazı şartlar vardır. Okullar açılırken görülebilecek, derslere uyum sağlamak, yoğunlaşma ve derslerle ilgili performans sorunu, derslere olan isteksizlik gibi sorunların giderilmesi için bazı şartlar vardır. Öncelikle gördüğü derslerini, okulunu veya öğretmenini sevmeyenler okul kaygısını daha çok yaşarlar. Ancak yaz tatilinde hem verilen ödevleri yapan hem de oyun oynayıp dinlenen öğrenciler ise çok daha rahat olur.

okula dönüş sendromu
okula dönüş sendromu

Okula Adaptasyon Süreci

O zaman hangi şartlara uyan çocuklar bu sıkıntılı süreci daha iyi atlatıyor?

  • Okula adaptasyon sürecini rahat atlatmak için aşağıdaki önerileri kardeşler ve anne/baba birlikte yapabilirler.
  • Yeni dönem için alınan kırtasiye malzemelerini ve kitapları dolaplara çocukların yerleştirmesi hazırlık için faydalıdır,
  • Çocuğun çeşitli aktiviteler le odasında veya çalışma masasında daha fazla zaman geçirmesi sağlanabilir,
  • Yavaş yavaş dersler ve günlük yaşamı programlanabilir,
  • Ders çalışma temposu okulların açılmasına göre arttırılarak çalışma verimi arttırılabilir,
  • Ders çalışma isteği olmasa da yardım edilerek başlanması sağlanabilir,
  • Unuttuğu konular var ise panik yapmadan hatırlamasına yardımcı olacak kaynaklardan faydalanılabilir,
  • Alınan yeni kararları devamlı görebileceği bir yere asması, o kararları uygulamasında yardımcı olacaktır,
  • Ebeveynlerin, ödevden sonra oyun oynamaya kesinlikle izin vermesi gerekir, bu çocukların sorumluluklarını bilmelerini sağlayacak aynı zamanda ertelemeyi önleyecektir,

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe