Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Duymuşsunuzdur, geçenlerde Özge Şeker adındaki bir bayan geçirdiği Mide Küçültme Ameliyatı sonucu midesinde oluşan enfeksiyon sebebi ile yaşamını yitirdi. Ölüm haberinin ardından gözler mide küçültme ameliyatlarına çevrildi. Uzmanlar uyarıyor: bu tür operasyonlar belli başlı şartlar bir araya getirildikten sonra uygulanmalı.

Obezite Cerrahisi Şu Şartlarda Gerçekleştirilir

Hastanın bu cerrahi operasyona girmesi için kilolu olması lazım,

Beden kitle indeksinin (BKİ) 40kg/metrekarenin üzerinde olması lazım,

Vücut kitle indeksi (VKİ) 35-40kg/metrekare arasında ise,

Kiloya bağlı, tip2 diyabet, hipertansiyon, ve karaciğer hastalıkları oluşması durumunda,

Kilo vermek için tibbi gözetimli diyette sonuç alınamadıysa,

Hasta obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatına alınabilir.

Bu Bir Ekip İşi

Hasta Ameliyata alınmadan önce dahili, psikiyatrik ve cerrahi yönlerden değerlendirilmesi gerekir. Dahiliye uzmanı tarafından muayene edildikten sonra psikiyatri uzmanı tarafında detaylı değerlendirilmelidir, çünkü hastanın psikolojisinin stabil olması ameliyat sonrası süreç için önem arz etmektedir.

Ameliyata Hazırlık Dönemi

Obezite ameliyatı öncesi bir hazırlık dönemi olur. Hastaya, ameliyat sonrası yaşam şeklini nasıl değiştirmesi gerektiği, tüketim alışkanlıklarını nasıl değiştirmesi gerektiği konusunda bilgi verilmedi ve bundan sonraki döneme uyum sağlaması gerektiğini değerlendirmesi gerekiyor.

Ameliyat Sonrası

Hasta, herhangi bir komplikasyon veya başka bir sorun çıkmaz ise genellikle bir haftada cerrahi anlamda iyileşir. Ancak obezite için ameliyat olan hastanın operasyondan sonraki dönemin takip edilmesi önemlidir. Operasyonun sonucunun sürekli ve kalıcı olabilmesi için en az bir yıl yine doktoru tarafından verilmiş diyet programını uygulaması şarttır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe