Koşmanın İnsana Faydası Çok

Koşmanın İnsana Faydası Çok

Koşmanın İnsana Faydası Çok!

Koşmanın İnsana Faydası Çok, Hem psikolojik hem de beden sağlığınızın kontrol altında tutulması adına koşmanın faydası oldukça çoktur. Ülkemizde ne yazık ki çok az kişi sabah koşularını aksatmadan yapıyor. Özellikle fazla kilolarınız var ve sağlıklı bir şekilde bu kilolarınızı nasıl eriteceğinizi düşünüyorsanız yapacağınız şey son derece basit olacaktır. Kilo ve sağlık açısından pek çok insanın tercih ettiği şeylerden birisi de egzersiz oluyor. Sabah yapacağınız koşulların özellikle sağlık açısından çok büyük faydaları bulunmaktadır. Her gün düzenli bir periyot aralığı içerisinde koşmanın bile ömrünüzü 3 yıl daha fazla uzatmış oluyorsunuz. Koşmak yalnızca fizyolojik açıdan değil aynı zamanda psikolojik açıdan da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.  Her gün düzenli şekilde koşmak kan basıncının olumlu şekilde etkilenmesine neden olur. Koşmak bakıldığında her ne kadar kan basıncını daha çok arttıran bir unsur olarak bilinse de uzun vade de bayan ve erkeklerde yaşanılan kolesterol ve şeker sorunlarının dengelenmesine yardımcı olur. Bu yüzden dolayıdır ki sabah koşmanın faydaları küçümsenmeyecek kadar çoktur.

Koşu Yaparken Ne Yapılmalı?

Koşunuzu gerçekleştirirken daha çok dinleyebileceğiniz şarkılar açabilirsiniz. Kulaklığınızı takarak koşularınızı gerçekleştirebilir ve sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz. Her sabah koşmanın insana sağlayacağı bir diğer faydalarından birisi de kalp hastalığının yüzde 50 oranında aşağıya çekilmesi olduğunu söylememiz mümkündür. Koşan kişilerde kalp rahatsızlıklarının görülme oranı koşmayanlara göre daha azdır. Koşmayan insanlar daha sık şekilde kalp rahatsızlıklarına yakalanma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Yalnızca hafif tempo içerisinde 10 dakika koşmak bile kalp hastalıklarına karşı en iyi şekilde korunmanıza da yardımcı olacaktır.

Koşmak Zihinsel Olarak Güçlendiriyor

Koşmanın insana faydaları sıraladığımız da bir diğer katkılarından birisi de zihinsel olarak güçlenmenize yardımcı olması diyebiliriz. Zihninizi boşaltarak rahatlamasını sağlarken diğer yandan da psikolojinin olumlu şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Oksijen zengini olan kanın vücutta sorunsuz bir şekilde dolaşmasına da en iyi şekilde yardımcı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe