İyi Anne Olmanın Kuralları

İyi Anne Olmanın Kuralları

İyi anne olmanın kuralları

İyi anne olmaktan kastımız sadece ona gerekli sevgiyi verebilmek değil, aynı zamanda onun farklı alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olarak çalışmaları da yürütmektir. Yoksa istisnalar hariç her annenin çocuğuna, gerekli sevgiyi gösterdiği kuşkusuzdur. İyi anne olmanın kuralları olur mu? Demeyin. Bunları kuraldan ziyade birer hatırlatma, hafıza yenileme olarak düşünmek gerekir.

Çocuk yetiştirme konusunda, birçok önemli etken bulunmaktadır. Bunların doğru kullanılması, çocuğunuzun kişilikli bir insan olması için üst düzey önem arz etmektedir.

 

İyi anne olmanın kuralları

Çocuğunuz size bir şeyler söylerken, onu mutlaka dinleyin. Elinizdeki telefonu bırakın. Televizyon izlemeye ara verin. Kitap okuyorsanız, kitabı bir kenara bırakın. Çocuk gelişiminde bunları yapmak, çocukta önemli derecede özgüven gelişmesi sağlamaktadır.

Bir gün içerisinde, çocuğunuza müdahale ederek onu eleştirdiğiniz şeyleri yazın. Gün sonunda baktığınızda, aslında eleştirilerinizin birçoğunun gereksiz olduğunu göreceksiniz. Sürekli eleştirilmek, çocukları içe kapanıklığa itmektedir.

Eğer ki saygılı bir çocuk olmasını istiyorsanız, ilk önce siz ona saygılı olmalısınız. Hiç kimse öğrenmediği bir şeyi uygulayamaz. Sizin bir öğretici, onun ise hiçbir şey bilmeyen bir öğrenci olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Ona başka insanlara saygılı ve merhametli olmayı, başka insanları sevmeyi de öğretin. Tabii ki hayvanlara karşıda merhametli olmasını öğretmek, iyi  anne olmanın kuralları arasındadır.

Onu başarmaya teşvik edin. Sen bunu yapabilirsin. Yeteneklisin gibi sözler onu motive eder. Ancak ne olursa olsun, başaramadığı zaman ona kızmayın. Sağlıklı bireyler için, başarısızlıkları kızarak ortadan kaldırma yoluna gitmeyin.

Maddi imkan elbette önemlidir. Ancak huzur ve mutluluk için, para tek şart değildir. Çocuğunuzu bir kumbara gibi düşünerek, onun içini sevgi, saygı, özgüven ve merhametle doldurun.

Onun ilgisini çeken bir alanla ilgili, ona sorular sorun. Örneğin otomobillere ilgisi varsa, onun açıklayacağı tarzda basit sorular sorun. Ancak anlatacaklarını da pür dikkat mutlaka dinleyin.

Farklı yöntemler kullanarak ona değer verdiğinizi hissettirmek, iyi anne olmanın kuralları arasında önemli yer tutmaktadır. Bunu ona mutlaka hissettirin.

Yaşlı ve engellilere karşı, duyarlı davranmasını öğretin. Bu ahlak onlarda, farklı olumlu gelişmelerin görülmesini de sağlayacaktır. Yardım duygularının daha fazla pekişmesini, bunun ise kişiliğine yansımasını sağlayacak bu tutum, kişisel gelişimine önemli ölçüde katkı sunacaktır. Kişisel gelişimin artmasına yönelik çalışmalar, iyi anne olmanın kuralları arasında en fazla yarar sağlayan maddeler arasında gösterilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe