Herkesin Gözdesi Örgünün Tarihçesi

Herkesin Gözdesi Örgünün Tarihçesi

Herkesin Gözdesi Örgünün Tarihçesi

Örgü çok eski zamanlara dayanan bir geçmişe sahiptir. İnsanlık tarihi başladığından bu yana insanlar kışın zorlu doğa koşullarından kendilerini ve sevdiklerini korumak için giyim konusunda sürekli bir arayış içindedir. Zaman geçtikçe ve imkanlar el verdikçe yeni yeni giysi akımları ortaya çıkmıştır. Bunların en önemlileri arasında da örgü giysiler yer alır. Herkesin Gözdesi Örgünün Tarihçesi

Örgü Nerede ve Nasıl Başladı?

Öncelikle göçebe toplumlarda ortaya çıkan örgü giysiler, toplumlar arası ticaret sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır. Tüm dünyada büyük beğeni kazanan örgü giysiler soğuktan koruyarak sıcak tutması açısından her zaman zirveyi zorlayan bir giysi olmuştur. Özellikle annelerin bebeklerini sıcak tutması için tercih ettiği örgü giysiler zaman içerisinde çeşitlilik kazanmıştır. Bu çeşitlilik bebek örgü elbise, panço, etek modelleri, olarak karşımıza çıkıyor.

Örgünün Bu Kadar Sevilmesinin Ve Tercih Edilmesinin Nedenleri:

Örgü giysiler tarihin her döneminde çokça rağbet gören giysiler olmuştur. Özellikle bebek ve çocuk giysilerinde en çok tercih edilen giysilerdir. Bunun nedenlerinden en önemlisi özellikle sonbahar ve kış aylarında soğuktan koruma özelliğinin olmasıdır. Anneler bebeklerinin soğuktan korunması ve hastalanmaması için örgü giysileri her zaman birinci sırada tercih ederler.

İkinci nedense özellikle gelişen teknoloji ile birlikte seri üretime geçilen giysilerde kullanılan boyaların ve kumaş türlerinin bebek ve çocuklarda sağlık sorunlarına neden olmasıdır. Firmaların ucuza mal etmek adına kullandıkları boyalar ve kumaş üretiminde kullandıkları iplikler maalesef kanserojen dediğimiz maddeler ihtiva etmektedir. Sentetik yapılı bu giysiler bu zararları yanında pamuklu olmadıkları için ter emme özelliği de göstermez. Bu sebepler örgü giysilerin her zaman tercih edilmesine neden olur.

Değişik Süslemelerle Renk Katacağınız Bebek Giysi Modelleri

Bebeğinize zevkle giydireceğiniz bebek örgü elbise modelleri  ile bebeğinizin şıklığı ve sıcaklığı yakalamasını sağlayacaksınız. Hem kimyevi maddelerden uzak giysiler giydirerek alerji ve diğer sağlık sorunlardan koruyacak, hem kışın soğuğudan korunmasını sağlayacaksınız. Bebek teninin narinliğine, hassaslığına yakışır örgü giysiler sayesinde bebeğiniz de rahat edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe