Hazımsızlığa ne iyi gelir

Hazımsızlığa ne iyi gelir

Hazımsızlığa ne iyi gelir?

Genellikle yemeklerden sonra daha fazla görülen hazımsızlık sorunu, yiyeceklerin sindirimi anında anlık olarak kendini daha fazla hissettirmektedir. Hazımsızlık sorununa maruz kalan kimseler de, şişkinlik hissi, geğirme, mide yanması ve mide ağrısı gibi bir takım şikayetler söz konusu olabilir. Bu yazımızda hazımsızlığa ne iyi gelir? soruna, pratik ve bitkisel yöntemlerle nelerin iyi geleceğini anlatarak cevap vereceğiz.

Genellikle belirli bir hastalığın belirtisi olmayan hazımsızlık sorunu, özellikle keskin gıdaların anlık olarak gaz oluşturması neticesinde görülür. Ancak tek neden bu değildir. Bazı anlarda yaşanan hazımsızlık sorunu, psikolojik kökenlere dayalı olarak görülebilmektedir. Her ne kadar diğer hastalıkların neden olduğu düşünülmese de, yemek borusu, gastrit ve mide kanseri gibi rahatsızlıklar, hazımsızlık sorununu tetikleyebilir.

Hazımsızlık neden olur?

Birçok neden sayılabilmek le birlikte, bir takım hastalıklar hazımsızlığın tetikleyicisi sayılabilmektedir. Ayrıca kişinin yaşam tarzı ya da kullandığı ilaçlar da, hazımsızlık sorununu tetikleyen unsurlar olarak görülebilmektedir.
Kronik pankreatit, yaralar, İrtitablı bağırsak sendromu, şeker hastalığı, mide kanseri ve kronik pankreatit gibi rahatsızlıklar hazımsızlığı tetikleyen başlıca nedenler arasında sayılabilir.

Hazımsızlığa ne iyi gelir?

Evde uygulanabilecek bitkisel yöntemlerin yanı sıra, hazımsızlık sorunu yaşayanların mutlaka ana nedenin araştırılması için uzman doktora başvurmaları gerekir. Hazımsızlığa neden olan temel unsurlar tespit edildikten sonra, daha sağlıklı bir tedavi şekli belirlenebilir.

Papatya çayı:

Hazımsızlığa ne iyi gelir papatya çayı
Hazımsızlığa ne iyi gelir papatya çayı

Kasları rahatlatıcı etkisi uzun yıllardır bilinen papatya çayı, aynı zamanda bağırsakların yumuşamasına da neden olmaktadır. Evinizde demleyeceğiniz papatya çayını, yemeklerden yaklaşık yarım saat önce tükettiğiniz de, hazımsızlık sorununuza karşı faydasını hissedebilirsiniz. Günde 3 fincandan fazla papatya çayı, uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Zencefil çayı:

hazımsızlığa ne iyi gelir zencefil çayı
hazımsızlığa ne iyi gelir zencefil çayı

Yüz yıllardır mide sorunlarında yaygın olarak kullanılan zencefil, çay şeklinde hazırlanmak suretiyle tüketilebilir. Hazımsızlığa karşı günde 2 fincan tüketeceğiniz zencefil çayı, hazımsızlık sorununu azaltarak rahatlamanıza neden olacaktır.

Rezene çayı:

hazımsızlığa ne iyi gelir rezene çayı
hazımsızlığa ne iyi gelir rezene çayı

Mide problemlerinde kullanılan, etkili bitki çayları arasındadır. Hazımsızlığa neden olabilecek bağırsak ve mide sorunlarını yok etmek için, çok eski yıllardan beri tercih edilmektedir.

Su:

hazımsızlığa ne iyi gelir su
hazımsızlığa ne iyi gelir su

Bağırsak ve mide fonksiyonlarını düzenlemek için, yetişkin herkes günde ortalama 2 litre su içmelidir. En önemli mineral kaynağı olan su, sindirim sisteminin etkin bir şekilde çalışabilmesi için, hayati öneme sahiptir. Meyve suları, bitki çayları ya da farklı içecekler, hiçbir şekilde suyun yerini tutmamaktadır.

Egzersizler:

hazımsızlığa ne iyi gelir egzersizler
hazımsızlığa ne iyi gelir egzersizler

Uzmanlar, hazımsızlık sorunu yaşayanların egzersiz yapmayı ihmal etmemeleri gerektiği konusunda hem fikirler. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam, uzun süreli hazımsızlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe