Hamileyken Emzirmek Zararlı mıdır

Hamileyken Emzirmek Zararlı mıdır

Hamileyken Emzirmek Zararlı mıdır

Halk arasında emziren annenin hamile kalamayacağı inancı vardır ve bu durumda sütünün kuruyacağı sanılır. Ancak emziren anne hamile kalabilir. Emzirme döneminden bir kadının hamile kalamayacağına dair kanıtlanmış bir araştırma yoktur. Kadın çocuğunu emzirme döneminde iken de hamile kalabilir. Peki, asıl soru şu; Hamileyken Emzirmek Zararlı mıdır? Hamileyken Emzirmek faydalı mıdır? Bu konunun uzman görüşleri nelerdir?

Hamilelik döneminde diğer bebeğinizi emzirmenin hamileliğinize doğrudan bir etkisi bulunmamaktadır. Düşük riski olduğu düşünülür ancak düşük riski yoktur. Bebeği emzirme yorucudur ve anne vücudunda vitamin eksikliği yaratabileceğinden bu dönem hem anne için hem de anne karnındaki bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin sağlanması zorlaştığından bebek için de sıkıntılı olabilir. Hamilelik döneminde annede hormonsal değişiklikler yüksek olur bu durum sütün miktarı ve kıvamını etkileyebilir. Kıvamı bir kenara bırakırsak önemli olan sütün miktarıdır, eğer azalma olursa emzirdiğiniz bebeği sütten erken bırakmak zorunda bırakabilirsiniz.

Hem gebe olup hem de bebeklerini emziren anneler kesinlikle uzman desteği alması gerekmektedir. Tamamen uzmanların önerisi ve tavsiyesi le gıda takviyeleri alabilir. Bebeğini emziren annenin bir süre dinlenmesi gerekir. Bir anne adayının hamile iken sağlığına, aldığı gıdalara dikkat etmesi gerekir ancak gebelik sırasında emzirmek zorunda olan annenin çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Hem emzirdiği için hem de hamile olduğu için meme uçlarında oluşan hassasiyet sonucu meme uçları yara olabilir. Hassasiyeti azaltmak için ise sutyen tercihi önemlidir ve mutlaka hijyene çok önem verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe