Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinlerin, yeterli miktarlarda tüketilmesi hem anne adayı için, hem de bebeği için oldukça önemlidir. Hamilelik boyunca anne adayının bebeğinin ve kendinin sağlığını koruyabilmesi için, her şeyden önce doğru beslenmesi önemlidir. Aşağıda vereceğimiz hamilelikte tüketilmesi gereken 10 besin listesi, bebek ve anne sağlığı açısından atlanmaması gereken besin maddeleridir.

Hem daha rahat bir hamilelik için, hem de hamilelik sürecinde sağlıklı beslenerek kendinizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, öncelikle düzenli bir uyku, bol su içmek, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden mutlaka uzak durmak gerekir.

 

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Yumurta: Kahvaltıların baş tacı olması gereken yumurta, en kaliteli protein kaynaklarından birisidir. Protein açısından kaliteli olduğu kadar oldukça da zengin olan yumurta, bunun yanı sıra içeriğindeki 12’den daha fazla mineral ve vitaminle önemli bir besin kaynağıdır. Bebeğin beyin gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip olan yumurta, hamilelik döneminde kahvaltılardan eksik edilmemesi gereken besin maddelerinin başında gelmektedir.

Bulgur ve Tahıllı Ekmek: Hamilelerin sinir ve sindirim sistemi sağlığı için önemli bir yere sahip olan bulgur ve tahıllı ekmekler, hamilelikte tüketilmesi gereken 10 besin arasında yer almaktadır.  Mineral ve vitamin bakımından zengin olan gıdalar, aynı zamanda içerdiği zengin lifler sayesinde, sindirim sisteminin gebelik döneminde en iyi yardımcıları arasındadır.

Çiğ Kuruyemişler: Bitkisel kaynaklardan çinko, Omega-3 ve selenyum gibi bebeğin beyin gelişimi için çok faydalı değerleri almak için, çiğ kuruyemişler iyi birer alternatif olabilir. Badem, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler, kavrulmadan tüketilmelidir. Bu kuruyemişler aynı zamanda önemli birer lif kaynağı olması sebebiyle, yine sindirim sistemi için faydalıdır.

Süt ve Süt Ürünler: Kalsiyum canlılar için önemli bir yere sahiptir. Çünkü kalsiyumlar, kemik ve diş gelişimi için hayati önem taşımaktadır. Kalsiyumu ihtiyacınızı kaliteli ve ucuz bir şekilde gidermenin en basit yollarından birisi de, süt ve süt ürünleridir. Yoğurt, süt, peynir vb. süt ve süt ürünleri, hamilelikle tüketilmesi gereken 10 besin arasında oldukça önemlidir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Bebeğin ve anne adayının ihtiyacı olan birçok önemli mineral ve vitamin, koyu yeşil yapraklı sebzeler içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca demir ihtiyacını da önemli ölçüde gideren bu sebzeler, hamilelik döneminde sıklıkla çiğ ya da pişmiş olarak tüketilmelidir.

Kırmızı Et: Yağsız tarafından hamilelik döneminde tüketeceğiniz kırmızı et, vücudun kolay sindirilebilir demir ihtiyacını gidermek için oldukça faydalıdır. Protein açısından da zengin olan kırmızı eti, haftada bir defa aşırıya gitmemek şartıyla tüketebilirsiniz.

Kuru Baklalar: Gebelik döneminde ihmal edilmemesi gereken, besin maddeleri arasındadırlar. İyi birer lif ve protein kaynağı olan kuru baklalar, haftada birkaç defa tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Somon Balığı: Bebeğin beyin ve göz sağlığı için tartışılmayacak derecede önemli olan somon balığı, Omega-3 açısından da en zengin kaynak olarak bilinmektedir. Hamilelik döneminde bol bol tüketilmesi, şiddetle tavsiye edilmektedir. Somon balığı, hamilelikte tüketilmesi gereken 10 besin arasında yer almaktadır.

Kuru Meyveler: İyi birer antioksidan kaynağı olan kuru meyveler, vücudu serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahiptirler. Hamilelik döneminde görülen mide bulantılarını azaltmak içinde etkili olan bu meyveler, gebelik döneminde tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Su: Suyun olmadığı yerde hayatta yoktur gerçeği, suyun canlı hayatı için ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya fazlasıyla yetiyor. Yetişkin normal bir insan günde en az 2.5 litre su içmesi gerekirken, hamilelik döneminde bu miktar en az 3 litre olarak tanımlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe