Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Hamilelikte Egzersizin Önemi

Hamilelik sırasında daha fazla hareket etmenin faydaları çoktur ve tüm hayatınızda da egzersiz her yaşta önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için hamile kadınlar olarak egzersiz yapmalısınız. Egzersizin faydaları uterusta görülmeye başlayacaktır.

İşte hamilelikte Egzersizin Yararları:

  1. Muhtemelen egzersiz yaparak daha az kilo alırsınız. Araştırmalar, egzersiz yaparak sağlıklı kilo verme aralığında kalmanın mümkün olduğunu gösteriyor.
  2. Egzersiz yaparak İş gücü ve doğum daha kolay olabilir. Elbette bunun için hiçbir garanti verilmez, ancak güçlü kaslar ve uygun kardiyovasküler sistem için size daha fazla güç ve dayanıklılık sağlayabilir.  Doğum öncesi su aerobiği düzenleyicilerinin doğum öncesi egzersiz yapanlara göre ağrı kesici ilaç kullanma talebinde bulunma olasılığının yüzde 58 daha düşük olduğunu bulmuştur. Su aerobiği yapmak ağrı kesici ilaca bağımlı kalmayı ortadan kaldırır.
  3. Egzersiz yaparak Gestasyonel diyabet riskinizi yüzde 33 oranında düşürürsünüz. Gebelikte yüksek kan şekeri, doğumdan sonraki on yıl içinde tip II diyabet gelişimi açısından son derece yüksek risk altına sokar ve doğum öncesi doğum oranını artırır veya fazla kilolu bir bebek sahibi olursunuz.
  4. Egzersiz yaparak ruhsal sağlığınızı ve bedensel sağlığınızı korursunuz. Formunuz yerinde olur.
  5. Egzersiz yaparak kabızlaşma olasılığını düşürürsünüz. Gebe kadınların bağırsak yolları, genellikle yüksek progesteron seviyeleri ve artan bir uterus nedeniyle gebelik öncesine göre farklılık arz eder
  6. Egzersiz yaparak Daha fazla enerji elde edersiniz.
  7. Egzersiz yaparak bebeğin de normal kiloda doğması sağlanabilir.
  8. Hamilelikte yüzmek de çok yararlıdır. Hamile bir kadın, hem kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını korumak için fazla aşırıya kaçmadan yüzebilir. Yüzme esnasında tüm kaslar çalışır. Günlük rutinde hamilelik için ayrı programlanmış egzersizler vardır. Bazı doktorlar egzersizlerden en çok yüzme egzersizini önerir. Vücudunuzun daha fazla oksijen üretme ve kullanma kabiliyetini arttırır, kan dolaşımını geliştirir ve vücut kaslarını güçlendirir. Yaralanma- kaza ihtimali en az olduğundan ol gebelik sırasında en güvenli egzersizdir. Gebe bayanlar sabahları mide bulantıları çeker. Mide şişmesi haz şikayetleri hazımsızlık gibi istenmeyen durumlara karşı yüzme egzersizi en yararlı egzersizdir. Çeşitli kabızlık, kalp rahatsızlıkları, akciğer sorunları vb. gibi kronik sağlık sorunları olan kişiler  önce doktora danışmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. kolay doğum yapmak için hamilelikte egzersizin faydaları çok fazla gerçekten. yaşayan bilir 🙂

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe