Hamilelikte Babanın Yapması Gerekenler

Hamilelikte Babanın Yapması Gerekenler

Hamilelikte Babanın Yapması Gerekenler

Sizlere hamilelikte babanın yapması gerekenler hakkındaki bilgileri yazının devamına derledik. Anne adayının hamilelik dönemindeki en temel yardımcısı bebeğin babasıdır.

Kadınların belki de hayatları boyunca en hassas olduğu dönemlerden biri hamilelik dönemidir. Bu dönem içerisinde bazen sevinecek bazen üzülecek bazen de heyecanlanacaktır. Değişkenlik bu zamanlarda olabilecek normal şeylerden biridir. Gebelik zamanında annenin aklına bazı şeyler takılabilir ve bu duruma göre duygularında değişiklik olabilir.

Hamilelikte Babalar Neler Yapmalı?

Anne adayları bu dönemde neşeli olabileceği gibi huzursuz olup, içine de kapanabilir. Baba bu durumda anneye destek olarak bu durumun aslında geçici bir süreç olduğunu ona anlatmalıdır. Annenin bu zamanlarda sevdiklerinden gelecek güzel sözlere ihtiyacı vardır. Hamilelik döneminde hormonların etkisi ile birlikte anne adayı bazen aşırı sinirli ve buna bağlı olarak ağlama krizlerine girebilir. Baba bu durumda konu ne olursa olsun anneyi alttan almalı ve sakinleştirmelidir. Unutulmamalıdır ki bebeğe en zarar veren durumların başında stres gelmektedir.

Anne adayları bu dönemde unutkanlık sorunu yaşayabilir buna bağlı olarak da dikkat eksikliği meydana gelebilir. İşte hamilelikte babanın yapması gerekenler arasında olan bu durumda babalar mutlaka anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Sinirle veya dikkatsizce söylenmiş bir söz anne adayını çok kötü bir şekilde etkileyebilir. Evden çıkmadan önce annenin yanına alması gereken bütün eşyaları ona sabırla hatırlatmalıdır.

Psikolojik Destek Vermek Önemli

Hamilelik süresinde anne adayı çok sık ve karışık rüyalar görebilir. Ve sabah kalktığında bunu babaya anlatmak isteyebilir. Baba bu durumda onun heyecanına ortak olmalı ve onu sıkılmadan dinlemelidir. Bu dönemde anne bebeği düşünerek bol bol sıvı tüketir. Bu yüzden hiç gitmediği kadar tuvalete gider. Özellikle gece yaşanan bu durumda baba uykudan fedakârlık ederek, ona yardım etmelidir.

Anlayışlı Olunmalı

Hamilelik döneminde bazı bedensel değişiklikler meydana gelebilir. Bunların en başında annenin vücut tüylerinde ki artıştır. Babaya göre bu biraz tuhaf bir durum olarak gözükse de ona karşı anlayışlı olmalıdır.

Yukarıda yazılan bütün durumlarda hamilelikte babanın yapması gerekenler hakkında sizlere bilgileri verdik. Baba yaşanacak durumlarda bu davranışları gösterirse anne sorunsuz bir hamilelik geçirerek, bebeğini sağlıkla kucağına alabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe