Evde Çocuklarla Yapılacak Hobiler

Evde Çocuklarla Yapılacak Hobiler

Evde Çocuklarla Yapılacak Hobiler

30a onları eğlendirmek istemez misiniz? Çoğu ebeveyn çocuklarının eline oyuncak veya telefon vererek başından savmaktadır. Bu tamamen yanlış bir davranıştır. Çocuk her yaşta bazı eğitici aktivitelere ihtiyaç duyar.

Gün içerisinde çocuktan sorumlu olan kişi mutlaka çocuğa zaman ayırmalıdır. Günlük ihtiyaçları olan uyku ve yemek kadar aktivitelerde çok önemlidir.

Evde Yapılan Hobiler

Çocuklarınızla oynayabileceğiniz en pratik oyun evcilik oyunudur. Bu sayede çocuğunuzun kimi daha çok örnek aldığını görebilirsiniz. Oyun içerisinde kendini olmak istediği konuma koyar. Bu sayede hayal gücü ve olaylara karşı bakış açısı gelişir.

Çocuğunuzun kelimelerle vakit geçirmesini istiyorsanız bu konuda yapacağınız en güzel etkinlik resimli hikâye okumaktır. Resimli hikâyeler sayesinde siz okurken anlatmak istediğinizi resimlerde görecek ve daha hızlı algılayacaktır. Aynı zamanda bilmediği kelimeleri görsel olarak görerek kendilerini geliştirebilirler.

Hayal Gücü Gelişsin

Müzik duygusunun erken yaşta gelişmesini istiyorsanız ev içerisinde kullanabileceği eşyalardan ona müzik aleti yapabilirsiniz. Çocuklarınıza aynı zamanda kısa sözleri içeren şarkılar ezberleterek onların hafızasını güçlendirebilirsiniz.

Çocuklar reflekslerini kullanmaya başladıklarında sürekli bir şeyleri tutmak isterler. Bu açıdan onların eline boya kalemi verebilirsiniz. Ona karışmadan, istediği yeri istediği renkte boyamasına izin verin. Bu sayede çocuğunuzun motivasyonunu arttıracaksınız. Evde çocuklarla yapılacak hobi önerileri geleneksel oyunlarla daha verimli olur.

Çocuklara Geleneksel Oyunlar Öğretin

Çocuklarınıza geçmişinizi anlatmaya başlarsanız şüphesiz ki çocukken oynadığınız oyunlardan başlarsınız. Onlar ile hoş zaman geçirmek istiyorsanız çocuklarınıza geleneksel oyunları öğretin. Geleneksel oyunlardan bazıları:

-Kör ebe

-Beş taş

-Saklambaç

-Simit

-Sek sek

-İp Atlama

-Kurt Baba

-Köşe Kapmaca

-Yakar Top

-Şaşırtmaca

Çocuklarda Zekâ

Bilindiği üzere çocukların zekâ gelişimi ortalama 5 yaşına kadar tamamlanır. Dışarıdan onların zekâ gelişimini olumlu etkilemek istiyorsanız yedikleri besinlere dikkat etmelisiniz. Beyin çalışmak için besinlere ihtiyaç duyar.

Bazı besinler beyinin daha hızlı çalışmasını sağlar. Tüketilen besinler kana karışır ve beyne gelir. Bazı besinler çocukların zekâ gelişiminde oldukça etkili bir role sahiptir. Bu besinlerden bazıları; Tahıl, balık, et, tavuk, protein ve A, E, D vitaminlerini içeren yiyeceklerdir.

Zaten evde çocuklarla yapılacak hobi önerileri de bu zekanın artması ve yaratıcılığın gelimesini desteklemek açısından önemlidir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe