Ev Yapımı Bitkisel Cilt Bakım Önerileri

Ev Yapımı Bitkisel Cilt Bakım Önerileri

Ev Yapımı Bitkisel Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakımı yaparken doğal yöntem ve ürünler kullanmak, ileri yaşlarda cilt sorunları ile karşılaşmamak için oldukça önemlidir. Cilt bakım ürünleri kimyasal katkılardan uzak, mümkün olduğunca doğal olmalıdır. Anlık olarak bakım yaptığınız kimyasal içerikli ürünlerin olumsuz etkileri, kısa süre içerisinde görülmese de, yaşın ilerlemesiyle birlikte  hızlı bir şekilde ortaya çıkmakta ve kendisini göstermektedir. Bu yazımızın devamında, ev yapımı cilt bakım önerileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bir yandan cildinizin bakımını yaparken, bir yandan da en yararlı ve en doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Evinizde hazırlayabileceğiniz doğal cilt maskeleri, bunun için en iyi tercihlerden birisidir. Sizde daha sağlıklı bir cilt için, ev yapımı bitkisel cilt bakım önerileri için birçok doğal cilt bakım maskesi hazırlayabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız kürler, sadece cildin güzel gözükmesini sağlamamalı, aynı zamanda cildin nemini koruyarak, sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardımcı olmalıdır. Bu nedenle piyasadan elde edeceğiniz kimyasal içerikli ürünlerden ziyade, kendinizin hazırlayabileceği ürünler bu görevi çok daha iyi bir şekilde yapacaktır.

Ev Yapımı Bitkisel Cilt Bakım Önerileri

Nemlendirici cilt maskesi: Yaz aylarında kuruyan ciltler için çok güzel sonuçlar veren nemlendirici cilt  maskesi, cildin nemlilik kazanmasına ve sağlıklı görünmesine olanak tanıyacaktır. Doğal saf bal ve gliserin malzemesi sayesinde, cildiniz eskisinden çok daha canlı ve sağlıklı görünecek.

Bir adet limonun suyunu sıkarak, 3 çorba kaşığı saf bal ile karıştırın. Karışımdan sonra 15 gram gliserini de ekleyerek, yeniden iyi bir şekilde karıştırın. Sürülebilir kıvama gelene kadar karıştırdığınız malzemeleri parmaklarınızla cildinizde uygulamak istediğiniz yere sürün. Karışım 15 dakika cildinizde kaldıktan sonra, ılık su ve doğal bir sabunla cildinizden temizleyin.

Ölü derilerden temizleyen cilt maskesi tarifi: Bir litre süt, bir fincan tuz ve yarım fincan doğal balı iyice karıştırın. Bu işlemi, bir pet ya da cam şişenin içerisinde çalkalamak suretiyle de yapabilirsiniz. Malzemelerimiz bu şekilde iyice karıştıktan sonra, maskeyi uygun bir yöntemle cildinize uygulayın. Tuzun etkisi ölü derilerden kurtulmanızı sağlarken, bal ve süt cildinizin beslenmesi ve yeniden yapılanması konusunda size yardımcı olacaktır. Bu kürü haftada bir defa uyguladığınızda, etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Gül maskesi tarifi: Geçmiş yüz yıllarda sıklıkla kullanılan gül maskesi, evde cilt maskesi tarifleri arasında sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisidir. Cildin nemlenmesini ve haliyle çok daha canlı gözükmesini sağlayan gül maskesi, cildi besleyici özelliğe sahiptir.

5 tane gülün yapraklarını kopartarak, bir kabın içerisinde macun halini alıncaya kadar ezin. İçerisine bir çorba kaşığı saf bal ekleyerek, iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, cildinize uygulayın ve 20 dakika bekleyin. 20 dakikanın ardından, cildinizi ılık su ile temizleyin.

Yağlı ciltlere, yeşil kil maskesi: Kurutucu etkilere sahip olduğu bilinen yeşil kil, aynı zamanda cilt bakımında da sıklıkla kullanılan malzemelerden birisidir.  Cildin gerginleşmesine ve kırışıklıkların azalmasına da neden olan yeşil kil, cildin beslenmesi konusunda da önemli bir yere sahiptir.

Çok yağlı bir cilde sahipseniz, bir kaşık limon suyu ve bir tatlı kaşığı yeşil kil tozunu iyice karıştırın. Daha sonra iki tane aspirini kırarak, toz haline getirin. Toz halini alan aspirini de, diğer karışımın içine ekleyin ve krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde edilen maskeyi, cildinize hafif masaj yapar gibi parmaklarınızın ucuyla sürerek uygulayın. Cilt maskesi yaklaşık yarım saat cildinizde kaldıktan sonra, ılık su ve sabun yardımıyla cildinizi temizleyin.

Yukarıda verdiğimiz maskelerin yanı sıra, cildin gerektiği gibi korunması da çok önemlidir. Eğer kimyasal içeriği yoğun olan ortamlarda çalışıyorsanız, mutlaka koruyucu maske kullanın. Güneş ışınlarından cildinizi koruyun. Doğal sabunlarla yüz temizliğinize de özen göstermeniz, sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe