Ertesi Gün Hapı Nedir

Ertesi Gün Hapı Nedir

Ertesi Gün Hapı Nedir

Korunmasız cinsel ilişki ardından gebelik oluşumunu önlemek için başvurulan acil yola ertesi gün hapı denir. Ertesi Gün Hapı Nedir

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Cinsel ilişkide bulunulduktan sonra 72 saat içerisinde alınması gereken bir ilaçtır. İlişkiden hemen sonra alınan ilaçların koruyuculuk oranı da o derece etkilidir. Ertesi gün hapları iki çeşit olarak karşımıza çıkar bunlardan biri yalnızca progesteron diğeri ise hem progesteron hem de östrojen ihtiva eden ilaçlardır.

Progesteron İhtiva Eden Ertesi Gün Hapı

Gebelik oluşumuna olan etkileri daha kuvvetlidir. Bu anlamda daha iyi bir koruma sağlar. Mide bulantısı, kusma, baş ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklara imkan vermez.

Östrojen Ve Progesteron İhtiva Eden Ertesi Gün Hapı

Cinsel ilişkiden sonra koruma sağlasada yalnızca progesteron ihtiva eden ürüne göre koruyuculuk oranı daha düşüktür. Mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi durumları ortaya çıkartabilir.

Ertesi Gün Hapı Güvenilir Mi?

Ertesi gün haplarının koruyuculuk oranları % 100’e tekabül etmesede % 70 ila % 90 arasında değişen bir koruyuculuk sağlar. Ancak bu durum kişinin cinsel ilişkiden sonra ne kadar süre içerisinde ertesi gün hapını tüketmiş olduğu ile alakalıdır. Adet gecikmesi hapın kullanılması iel ortaya çıkabilir. Bu durum gebeliğin oluşması anlamına gelmeyebilir. Hapın yaratmış olduğu etkiden dolayı adet gecikmesi görülebilir. Emin olmak adına gebelik testi yaptırmakta fayda görülür.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

  • Cinsel ilişki esnasında korunma yöntemlerinde meydana gelen sorunlar doğrultusunda
  • Doğum kontrol haplarının kullanılmasının unutulması
  • Tecavüz

gibi durumlarda ertsi gün hapı kullanılabilir. Sürekli ertesi gün hapına başvurmak hormonal dengede kalıcı sorunlara  yol açabileceğinden dolayı ertesi gün hapına çok ihtiyaç duyulmadıktan sonra kullanılmamalıdır.

Ertesi Gün Hapının 72 Saat Sonra Alınması

Ertesi gün hapının 72 saat içerisinde alınmış olması gereklidir. Bu süreyi geçen hap alımlarında ne derece koruyuculuk sağlanacağı tartışılır. Bu anlamda doktorlar kesin bir yargıda bulunmamaktadırlar. Piyasaya sürülen ertesi gün haplarından iyi bir sonuç alınması için cinsel ilişkiden hemen sonra 72 saati geçmeden kullanılması beklenilen sonucu karşılması açısından büyük önem taşır.

Ertesi Gün Hapı Hamileliğin Kesin Önlenmesini Sağlar Mı?

Firmamız bünyesinde yapılan araştırmalara göre hamilelikten korunma hapın doğru kullanılması esas alınarak % 75 oranında sağlanmıştır. Eğer ilaç prespektüste yer aldığı itibariyle uygun bir şekilde kullanılırsa hamilelik olasılıklarını ciddi ölçüde önler. Ancak hapın alınmasının geciktirilmesine yönelik garanti verilmesi mümkün değildir.

Ertesi Gün Hapının Alınmasının Ardından Kusma Görülürse

Hapın tüketiminin ardından 3 saat sonra kusma veya ishal olma olayları ile karşılaşılırsa ilacın tekrardan alınması sağlanmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Gebelikten Koruduğunu Anlama

  • Adet tarihinin beklenen günler içerisinde gerçekleşmesi
  • Kanama yoğunluğunun her zaman ki gibi olması

Bazen stresten dolayı kanamada gecikme görülebilir. Bu genellikle gebeliğin oluşması ihtimali konusunda ciddi bir şekilde morallerini bozan kişilerde meydana gelir. Durumdan emin olmak adına gebelik testleri yaptırılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Yılda Kaç Kere Kullanılabilir?

Ertesi gün haplarının yılda en fazla üç defa kullanılması önerilir. Aksi halde belirtilen miktardan fazla kullanılması vücuda olması gerekenden fazla hormon takviyesinde bulunulduğunu kanıtlar ve bununla birlikte adet gecikmeleri ve düzenin bozulması şeklinde problemler ortaya çıkar. Hapların doğru kullanılması halinde gebelik oluşmaması çiftlere cazip gelen bir konuyu oluşturur. Ancak gerektiğinden daha fazla kullanmak bayanların fizyolojik sorunlar yaşamasına neden olacaktır. Bu hapı kullanacak olan bayanların prespektüsü okuyarak bilinçli kullanmalarını tavsiye etmekteyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe