Ergenlik Dönemi Psikolojik Değişiklikler

Ergenlik Dönemi Psikolojik Değişiklikler

Ergenlik Dönemi Psikolojik Değişiklikler

Ergenlik dönemi gelişim dönemleri içerisinde gelişimin en yoğun olduğu üçüncü dönemdir. İlk olarak doğum öncesi dönemde gelişim oldukça hızlıdır. İkinci sırada yeni doğan gelişim dönemi gelir. Üçüncü olarak da ergenlik dönemi psikolojik değişiklikler gelir.

Ergenlik Dönemi Psikolojik Değişiklikler Nelerdir?

Ergenlik döneminde değişiklikler pek çok alanda meydana gelir. Öncelikle fiziksel değişiklik olarak başlayan ergenlik dönemi daha sonra sosyal, psikolojik ve zihinsel değişiklikleri de kapsar. Zihinsel ve fiziksel değişiklik karşısında şaşıran genç psikolojik olarak da duruma uyum sağlamaya çalışır. Bu da kimi zaman psikolojik bazı duygu ve düşünce değişikliklerine neden olur.

Hayali Seyirci

Hayali seyirci kavramı ergenlik döneminde en fazla görülen psikolojik durumlardan biridir. Ergenin sürekli izlendiğini düşünmesi ya da herkesin onu takip ettiğini hissetmesi hayali seyirci kavramı ile açıklanır. Ergen evine çok yakın bir yere bile gidecek olsa bu dönemde dış görünüşüne çok önem verir. Çünkü dışarı çıktığı anda tüm gözlerin onda olduğunu düşünürler. Bu nedenle de ayna karşısında geçirilen süre oldukça artar.

Ergen Benmerkezciliği

Ergen benmerkezciliği yine ergenlik döneminde gençlerin ifade ettiği sorunlar arasındadır. Ergen benmerkezciliği ergenin bana bir şey olmaz düşüncesine kapılmasıdır. Ergen her türlü zarar verici ortama bu dönemde girebilir. Çünkü genel olarak kendine bir şey olmayacağını düşünür. Bu durum ergenlik döneminin en tehlikeli düşüncesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe