Egzama ve Beslenme Faktörü

Egzama ve Beslenme Faktörü

Egzama ve Beslenme Faktörü

Egzama hastalığı görüldüğü bölgelerde, şiddetli kaşıntılara neden olan hastalık türlerinden birisidir. Hasta kaşıntılarından kurtulmak için farklı birçok yöntem deneyerek, rahatlamak isteyebilir. Ancak kaşınma esnasında bölgenin sürekli kaşınması, bölgenin daha fazla tahriş olarak farklı sorunların görülmesine neden olabilir. Egzama kaşıntılarını hafifletecek farklı yöntemler denemek, hastaya bu konuda daha fazla yardımcı olabilir. Bu yazımızın devamında, Egzama ve beslenme faktörü hakkında bilgiler bulabilir, diyetin egzamaya etkileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Yetişkinlerde Egzama ve Beslenme Faktörü

Belirli bir gıdanın egzamaya sebep olduğu saptanmamış olsa da, bazı hastalar belirli bir takım yiyecekleri tükettikten sonra, semptomlarının daha fazla kötüleştiğini söylüyor.

Egzama kaşıntılarına neden olan bir diğer faktör ise strestir. Bu nedenle kaşınmanın yiyecekten mi, yoksa stres gibi faktörlerden mi oluştuğundan emin olunması, yapılması gerekenler hakkında daha yararlı bir yol çizilmesine yardımcı olacaktır. Egzama rahatsızlığı bulunan bazı insanlar, diyetlerinden süt ve yumurta gibi gıdaları kesmeye çalışırlar. Buna eliminasyon diyeti denilmektedir. Ancak süt ve yumurtanın kesilmesinin, hastada yararlı olduğuna dair net bir kanıt bulunmamaktadır. Buna göre yetişkinlerde egzama ve beslenme faktörü arasında, somut bir bilgi yoktur.

 

Gıda Alerjisi ve Egzama

Gıda alerjileri bazen küçük çocuklar için egzama neden olabilir. Ancak 3 veya 4 yaşından sonra, alerjinin egzamaya neden olduğu durumlar, çok daha nadirdir. Süt ürünleri, yumurta, fındık, soya veya buğday gibi şeylere karşı alerjik reaksiyon, sivilceler veya egzamaya benzeyen diğer cilt problemlerine neden olabilir.

Çocuğunuzun cilt hastalıklarında bir gıda alerjisinin rol oynadığını düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza başvurun.

 

Egzamaya Neden Olan Gıdalara Araştırma

Bilim insanları tam olarak egzamaya sebep verebilecek, ya da hastalığın varlığını tetikleyebilecek gıdaların olup olmadığını netliğe kavuşturmak için araştırmalarına devam ediyor. Bazı çalışmalar sonucunda ise yoğurttaki bakterinin ve bazı takviye gıdalarının, çocuklarda egzamaya karşı yararlı olduğu düşünülmeye başlanmıştır.

Yine net olmamakla birlikte elde edilen sonuçlardan biriside, yeşil ve siyah çayın egzama konusunda hastaya yardımcı olabileceğini işaret etmektedir. Ancak bu durum, kesin bir sonuç olmayıp, konuyla alakalı çalışmalar devam etmektedir.

 

Egzama ve Gıda Konusunda Ne Yapmalısın?

İlk yapılması gereken şey, dengeli bir yemek planı seçmek olmalıdır. Egzama ile yiyecekler arasındaki netleşmemiş bağlar bulunsa da,  bol miktarda özellikle mevsim meyve ve sebzesi, az yağlı süt ve kepekli tahıl gibi farklı gıdalara da, yer vermekte fayda görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe