Doğum sancılarını azaltmanın yolları

Doğum sancılarını azaltmanın yolları

Doğum sancılarını azaltmanın yolları

Anne adaylarının doğum günü yaklaştıkça strese girdikleri konuların başında, doğum sancıları gelmektedir. Özellikle ilk doğumu yapacak kadınlar için bu korkuyu yenmek, oldukça zordur. Ancak aşağıda vereceğimiz, doğum sancılarını azaltmanın yolları tam olarak uygulandığında, sancılarınızın bu korkulara yer verilmeyecek kadar az olacağına şahit olabilirsiniz. İşte, doğum sancılarını azaltmaya yarayan sırlar!

Doğum sancılarını azaltmanın yolları

Doğum sırasında baskı ve masaj: Doğum esnasında uygulanacak hafif baskı ve masaj, doğum sancılarınızın azalmasına yarayacak ideal bir yöntem olacaktır. Anne adayının doğum esnasında gergin olması, kaslarda laktik asit birikmesine neden olur. Kaslarda laktik asitin birikmesi ise, doğumun sancılı geçmesine neden olur. Bu nedenle, el, kol ve bacaklara yapılacak masaj, doğum yapacak kişinin oldukça rahatlamasına ve daha az sancı çekmesine yardımcı olacaktır.

Ağrı kesici olarak, Effleurage: Effleurage isimli ağrı kesici, doğum sancılarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bunun için gerekli şartların uygun olup olmadığına, doktorunuz karar verecektir. Bu ağrı kesici kullanılırken anne adayının bel ve karın bölgesine masaj uygulanması, ağrıların dinmesinde oldukça etkilidir.

Müzik terapisi: Müzik terapisi her ne kadar basite alınsa da, birçok hastanın rahatlamasında kullanılmış ve oldukça olumlu sonuçlar alınmıştır. Anne adayının sevdiği müzik türleri, onun doğumdan önce psikolojik olarak deşarj olup rahatlamasını sağlayacaktır.

Doğumdan önce aroma terapi: Yine doğum öncesi uygulanan ve doğum esnasında, anne adayının daha rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağlayacak yöntemlerden birisi. Psikolojinin her türlü işlemde son derece önemli olduğu düşünülürse, anne adayına böyle bir ortam hazırlayarak rahatlamasının önemi çok daha iyi anlaşılacaktır. Hafif buharı tüten sıcak suyun içine atılan aroma tanecikleri ile odaya yayılacak o mis koku sayesinde, aroma terapi işlemi uygulanmış olacaktır.

Nefes alıp verme teknikleri: Doğru nefes alıp verme tekniklerini uygulamak, belki de doğum sancısını azaltmanın en etkili yollarından birisidir diyebiliriz. Nefes alıp verirken gerçekleşecek paternler, ritmik bir şekilde işlenmelidir.

Isı değişikliği ve su: Hidroterapi de oldukça yarayışlı olan suda doğum, annenin rahatlaması konusunda oldukça faydalıdır. Suda doğum esnasında anneye uygulanacak sıcak ve soğuk şoklar, ağrılarının azalması konusunda fayda sağlamaktadır.

Yukarıda bahsedilen doğum sancılarını azaltma yolları doğru biçimde uygulandığında, anne adayı oldukça rahat bir doğum gerçekleştirebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe