Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Çocuklarda uyku düzeni, hem bebeğin psikolojik sağlığı açısından hem de anne babanın veya diğer aile bireylerinin rahatlığı açısından, oldukça önemli bir faktördür. Çocuklarda uyku düzeni sağlanması durumunda çocuğun çok daha iyi beslendiğini belirten uzmanlar, bu düzenin tam olarak sağlanmasa bile, sorun olmaktan çıkacak düzeyde sağlanabileceğini belirtiyorlar.

Çocuğun uyku düzeni için tavsiyelerde bulunan birçok uzmanın yazılarından derlediğimiz, çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır? başlıklı yazımızı okuyarak, öğrendiklerinizi uygulayıp sizde rahat bir uyku çekebilirsiniz.

 

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Akşamları da yeteri ilgiyi gösterin: Anne babalar genellikle işleri dolayısıyla eve geç geldiklerinde, evde ki farklı işlerin yapılması ve yorgunluğunda verdiği etkiyle, çocukları ile yeteri kadar ilgilenememektedirler. Bu nedenle çocuklar, özellikle annelerinden gündüz gördükleri ilgiyi, akşamda beklemektedir.

Beslenmeye dikkat edin: Çocukların düzenli beslenmesi, çocuklarda uyku düzeni konusunda olumlu ya da olumsuz  etki eden, başlıca faktörler arasındadır. Yani iyi bir beslenme, çocuğun uyku düzenini sağlamanızda size yardımcı olurken, yanlış beslenme uyku düzenini bozacak etki alanlarından birisidir.

Dikkatini dağıtacak nesneleri kaldırın: Çocuğun uyku düzenini bozan en temel faktörlerden birisi de, odasında çok sayıda nesnenin bulunmasıdır. Dikkat dağıtıcı çok fazla nesnenin olması, uyumasını zorlaştıracaktır. Aynı zamanda gece uyandığında bu nesneler dikkatini çekerek, hemen uyumasına engel olacağı için uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir.

Suyu ihmal etmeyin: Neredeyse her sağlık ve uyku düzensizliği konularının içeriğinde, mutlaka yeteri su içilmesi gerektiğine ilişkin yazılar görürsünüz. Çünkü su, genel sağlık açısından en faydalı besin maddesidir. Suyun olmadığı yerde, hayatın olmayacağı malumunuzdur. Çocukların günlük en az, 1.5 litre su içmesine dikkat edin. Bu hem daha rahat uyuması için, hem de gece susayarak uyanıp uykusunu bölmemesi için gereklidir. Sağlık açısından gerekliliğini, söylemeye gerek duyulamayacak kadar önemlidir.

Rahat kıyafetler: Çocuklarda uyku düzeni için, yatak kıyafetlerinin rahat olması da önemlidir. Yatak kıyafetinde kendisini rahatsız edecek bir şeyin var olması, zaman zaman uyanmasına ve uykusunu bölmesine neden olabilir.

Son oyununu oynasın: Çocuğunuz eğer ki bilgisayar ya da cep telefonu oyunlarını seviyorsa, uyku saati geldiğinde oyunun başındayken hemen kaldırmayın. Kısa süre içerisinde bitecekse, oyunun bitmesini beklemek daha faydalı olacaktır. Zira aklı oyunda kalacağı için hem uyumakta zorlanacak, hem de oynadığı oyun uyku esnasında bilinçaltında dolaşarak rahat uyumasını engelleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe