Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, çocuklar için en önemli eğitimin başında gelir. Aileler çocuklarına tuvalet alışkanlıklarını kazandırırken oldukça zorlanır. Bunun en önemli nedeni tuvalet eğitimi sırasında ailelerin takınacağı tutumun çocuğun bundan sonraki hayatına da etki etmesidir. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocuklara tuvalet eğitimi verileceği zaman çocuğun hazır bulunuşluluğu oldukça önemlidir. Çünkü küçük kasları henüz yeterince gelişme gösterememiş bir çocuğa tuvalet eğitimi verilemez. Tuvalet eğitiminin verilebilmesi için en uygun zaman 2 – 3 yaş arasıdır. Çocuklardaki bireysel farklılıklar göre 2 ya da 3 yaş civarında bu eğitim verilebilir.

Tuvalet Eğitiminde Katı Tutum

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken ebeveynlerin bir takım yaklaşımlardan kaçınması gerekir. Bunların başında katı tutum gelir. Tuvalet eğitiminde katı tutum içerisinde olmak çocuğun ileriki yaşlarında tutumlu ve aşırı disiplinli olmak gibi özelliklere bürünmesine neden olur. Aileler çocuklarına tuvalet eğitimi verirken bu tutumdan özellikle kaçınmalıdır.

Tuvalet Eğitiminde Gevşek Tutum

Çocuklara sergilenen katı tutum kadar tuvalet eğitiminde gevşek tutum da ailelerin uzak durması gereken bir durumdur. Kimi aileler çocuklarına tuvalet eğitimi verirken kimi zaman bez kullanmaya devam eder. Kimi zaman da çocuk tuvaletini söylese bile ona özen göstermez. Bu durum da çocuğun ilerleyen zamanlarda fazla savurgan bir özellik göstermesine neden olabilir.

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken gevşek tutum izlemekten aileler kaçınmalıdır. İstikrarlı bir şekilde davranmalıdır. Ancak bu sırada işleri de fazla disiplinli şekilde halletmeden orta yolu bulmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe