Çocuk Büyütürken Yapılmaması Gerekenler

Çocuk Büyütürken Yapılmaması Gerekenler

Çocuk Büyütürken Yapılmaması Gerekenler

Bir çok aile Çocuklarınızın ilerleyen dönemlerinde kendi başına hayatına devam edeceği gerçeğini unutur ve onlar için her şeyi hemen kendisi sağlar. Çocuk büyütürken yapılmaması gerekenler nelerdir? Öz güvenli kendine güvenen bir çocuk yetiştirebilmek için nasıl davranmanız gerekir?

Çocukların karakter gelişiminde aileler çok ve doğrudan etkilidir. Öz güvenli çocuk yetiştirebilmek için her ailenin kesinlikle bilmesi gerekenleri sıraladık.

çocuk yetiştime
Çocuk Büyütürken Yapılmaması Gerekenler

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuzun Kendisini İfade Etmesine İzin Verin

Ortamlarda Çocuğunuz adına konuşmayın. İnsanların onlara yönelttiği sorulara kendisinin cevap vermesi için müsaade edin.

Yakın Arkadaşı Olmayın

Küçük ya da ergenlik dönemlerindeki çocuklarınız ile yakın arkadaş olmaya çalışmayın. Size hayatındaki gelişmeleri anlatması için fırsat tanıyın ancak onun arkadaşı değil anne/babası olduğunuzu unutmayın.

Zorlamayın

Çocuğunuza istemediği bir yemeği zorla yedirmek için uğraşmayın. Örneğin pırasa yemek istemeyen çocuğunuzu zorlamak yerine neden pırasa yemesi gerektiğini sakince anlatın.

Her İşini Siz Yapmayın

Küçük çocuklar yaş gruplarına göre uygun olan kişisel işlerini kendileri yapabilirler. Mesela Üzerini her defasında siz giydirmeyin ya da giysilerini kirli sepetine atması gerektiğini öğretin.

Kendisi Olabilmesine İzin Verin

Çocuğunuzun dinlemesini istediğiniz müzikler veya filmler konusunda onu zorlamayın. Ya da okumasını istediğiniz bir kitabı sadece siz istediğiniz için okuması konusunda ısrarcı olmayın. Bu çocuğun kendi başına bireysel kararlar almasını zorlaştıracaktır.

Eşyalarını Karıştırmayın

Çocuğunuzun eşyalarını rasgele karıştırmak size karşı güven sorunu yaşamasına neden olur. Çantasını ya da dolabını ona sormadan kesinlikle açıp kurcalamayın. Bu sizden bilmeniz gereken şeyleri sır gibi saklamasına yol açabilir.

Hobilerini Seçebilir

Çocuğunuzun da sizin gibi farklı bir karakteri ve ilgi alanları olabileceğini kabul edin. Siz istediğiniz için basketbol veya futbol oynamak zorunda olmamalıdır. Onu bu tür şeyler için zorlamayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe