Çocuğa Aile Bilinci Nasıl Aşılanır

Çocuğa Aile Bilinci Nasıl Aşılanır

Çocuğa Aile Bilinci Nasıl Aşılanır

Çocuğa aile bilinci kazandırma, ilerleyen dönem için de oldukça önemli bir sosyal ihtiyaçtır. Her insan küçük ya da büyük bir aile olmak için sosyalleşme ihtiyacı gösterir. Bu ihtiyacın karşılanması için yetişmeye başlanılan evde aile bilincinin aşılanması gerekir. Çocuğa Aile Bilinci Nasıl Aşılanır

Bu durum özveri gerektiren bir durumdur. Anne ve babanın dikkat etmesi ve gerektiği kadar özen göstermesi şarttır. Çocuklar mutlu bir ailede yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Bu yüzden her gün kavganın olduğu ortamda, anne ve babanın hassasiyet göstermesi ve saygı sınırlarını aşmaması çocuğun psikolojik gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Çocuklarda Özdeşleşme Dönemi

Anne ve babanın birbirine saygı duyması çocuğun gelişiminde karşı cinse olan bakış açısını etkilemektedir. 3 ve 5 yaş civarında anne ve babayla özdeşleşme dönemi başlar.

Kızlar babasına erkekler de annesine hayran olur. Anne ve baba sürekli kavga ediyorsa çocuğa aile bilinci kazandırma süreci zorlaşabilir. Yanlış rol model alınması çocukların da ilerleyen dönemlerdeki ilişkilerini etkileyeceğinden birçok sorun yaşanmasına neden olur.

Anne ve Baba Mutlu Olmalı

Anne ve babanın mutlu olması, çocukların da mutlu olmasına neden olur ve bu durum gelişim dönemlerinde olumlu etkiler yaratır. Birçok kişi çocukların yanında kavga etmemeyi alışkanlık haline getirmeyi başarabilmiştir. Bu yüzden anne ve babaların geçinmesi zor hale gelse bile, çocuğun yanında oldukça zarar göreceği bir süreç de başlamış olur.

Çocukla Nasıl İletişim Kurulmalı?

Çocukla sesi bebek sesine çevirerek ya da ana dili bozarak konuşmak oldukça sakıncalıdır. Bu yüzden normal ses tonunuzla onu rencide etmeyecek bir biçimde uyarabilirsiniz. Mesela çocuğunuz sizi dinlemiyor ve uyumak istemediğini söylüyorsa, ona “uyumak istemediğini söylüyorsun ama uyuman gerek. Çünkü uyku sağlığın için önemli” diyerek cevap vermeniz gerekir.

Bağırıp çağırmak ikinizin arasınd26aki iletişime zarar verir ve aranızdaki saygıyı yok eder. Bu yüzden sıkıntıya girmenizi önleyecek olan durumlar yaşamamak için ses tonunuzu ve seçtiğiniz cümleleri özenle seçin. Bu şekilde iletişime geçeceğiniz çocuğa aile bilinci konusunda da destek vermiş olursunuz ve iletişiminiz düzelecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe