Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çıkar

Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çıkar

Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çıkar

Çaydanlıklar günlük yaşamda sıklıkla kullanılan mutfak eşyaları arasında yer alır. İçinde sürekli olarak su kaynatıldığından ve çay demlendiğin den dolayı belli bir müddet sonra çaydanlık diplerinde kireçlenme olduğu görülür. Birçok kadın bu durumdan muzdariptir ve çözüm yolları arar. Bunun için internetten küçük çaplı bir araştırma yapıldığında pek çok çözüm yolunun bulunduğu görülür. Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Çıkar

Çaydanlıktaki kireç lekesini çıkarmak için en etkili doğal yöntem sirke kullanmaktır. Buna göre çaydanlığın dibini kaplayacak derecede yani yaklaşık bir su bardağı suyun içerisine iki yemek kaşığı sirke koyulur ve çaydanlık orta ateşte kaynatılır. Belli bir süre kaynadıktan sonra içerisindeki su dökülerek çaydanlık deterjan ve bulaşık süngeri yardımı ile yıkanır. İşlemin sonucunda çaydanlıktaki kireçlerin çıktığı ve içinin son derece parlak olduğu görülür.

Çaydanlıktaki Lekelere Çözüm

Çaydanlık lekelerini çıkarmak için dışarıda hazır olarak satılan kireç çözücüler de işe yaramaktadır. Marketlerden kolaylıkla temin edilebilecek olan bu ürün kireç lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Kireç çözücülerin nasıl kullanılacağı ise ürünün arkasında belirtilen kullanma talimatlarında yer alır. Bu talimatlara birebir uyularak kullanılması gerekir.

Sürekli su ile temas eden çaydanlıklar da belli bir süre sonra kireçlenme görülür. Bunun önüne geçmek için limon tuzu kullanılması tavsiye edilir. Buna göre çaydanlığın içerisine iki çorba kaşığı limon tuzu ve bir su bardağı su eklenerek kaynatılır ve kireç lekelerinin çözüldüğü görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe