Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Her yaştan ve cinsiyetten kişinin başına gelen durumlardan birisi olan boyun tutulması, genellikle masa başı işlerde yoğun ve uzun süreli çalışan kişilerde, soğuk hava akımına uzun süre maruz kalanlarda, uzun süre yanlış pozisyonlarda oturan kişiler de ve çok alçak ya da çok yüksek yastık kullananlarda, daha sık görülmektedir. Yazımızın devamında, boyun tutulmasına ne iyi gelir? sorusunun cevapları yer almaktadır.

Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Soğuk kompres uygulaması: Soğuk kompres torbasının içerisine, soğuk su doldurarak yarım saat boyunca boyun bölgenizde gezdirin. Uygulamayı yaparken, boynunuzu hafif şekilde sağa sola hareket ettirmek, boyun tutulmasından daha çabuk kurtulmanızı sağlayacaktır. Uygulamanın ardından ise, boynunuzu sağa sola ve öne arkaya tekrarlayıcı bir şekilde hareket ettirin. Soğuk kompres uygulaması aynı zamanda, boyun tutulmasına bağlı olarak görülen ağrıların hafiflemesine de neden olacaktır.

Ağrı kesici kremler: Eczanelerden reçetesiz olarakta temin edebileceğiniz birçok ağrı kesici krem, boynunuzun rahatlamasına ve biran önce boyun tutulmasından kurtulmanıza neden olacaktır. Ağrı kesici özelliğe de sahip olan bu kremler aynı zamanda, ağrılarınızın hafiflemesine de yardımcı olacaktır.

Sıcak kompres uygulaması: Soğuk kompres uygulamasından sonra uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, sıcak kompres uygulamasıdır. Sıcak kompres torbanızın içerisine sıcak su koyarak, boyun bölgenizde 20 dakika boyunca gezdirin. Daha sonra boynunuzu öne arkada ve sağa sola doğru hafif hareket ettirerek, egzersizler yapın. Sıcak kompres uygulamasını ütü yardımıyla ısıtacağınız havlu ya da benzeri bir kumaş yardımıyla da yapabilirsiniz.

Hareket edin, egzersiz yapın: Boyun tutulmasının temel nedenlerinden birisi de, uzun süre hareketsiz kalmaktır. Boyun tutulması sorununu ortadan kaldırmak için, mutlaka biraz boyun egzersizi yaparak, hareket halinde olmaya özen gösterin.

Boyun tutulması için diğer alternatif yöntemler

  • Boyun tutulmasını gidermek için, günlük 5 dakika boyun egzersizleri yapın.
  • Yastığınızın çok fazla yüksek ya da alçak olmamasına özen gösterin.
  • Masa başı işlerde, mutlaka dik oturun. Sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaçının.
  • Eğer sıklıkla boyun tutulması sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız, haftada en az bir defa kendiniz ya da çevrenizden birinden yardım alarak, boyun bölgenize masaj yapılmasını sağlayın. Böylelikle kaslarınızın daha fazla rahatlamasını sağlayarak, boyun tutulması sorununun önüne geçmiş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe