Beyaz Şal Ve Bere Yapımı

Beyaz Şal Ve Bere Yapımı

Beyaz Şal Ve Bere Yapımı

Beyaz Şal Ve Bere Yapımı; Dantel tarzında şal ve bere yapılışını paylaşıyoruz. İstediğiniz renkte örebilir ve istediğiniz elbisenin üzerine giyebilirsiniz. Yapılışını aşağıdan öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin.

 

Malzemeler:

İp: 350 gr.

Tığ: 1 numara

 

Şalın Yapılışı:

Şalımıza 52 cm zincir çekerek yakasından başlayalım. Üzerine doksan beş(95) trabzan yapalım. İkinci sırada ise on beş(15) trabzanımızdan sonra on altı(16)’ncı trabzanımız da tığa bir(1) dolayıp iki(2) defada çekerek iki(2) direkten sonra iki(2) zincirimizi çekelim. Tığımıza ise bir(1) dolayıp aynı yere batarak tekrar iki(2) direk şeklinde yapalım. Bu şekilde on beş(15) trabzan dört(4) direk olarak devam edelim. Her sırada beş(5) yerden artırarak dokuz(9) sıra örgü örelim. On(10)’uncu sırada trabzan sırasının ortasına dolgulara başlayıp; 1-2-3-4-5-4-3-2-1 şeklinde olarak baklava dolgumuzu yapalım. Başlangıçtan itibaren yirmi sekiz(28) sıra sonra iki sıra uzun ilmekli örümcek şeklinde üzerine tekrar dolguve trabzan sıralarından sonra kenar dantelimizi yaparak örgümüzü bitirelim.

 

Berenin Yapılışı:

Beremize baş çevreniz kadar dört(4) cm genişliğinde bant örelim ve üzerine zincir şeklindeki kafeslerle on dört(14) cm devam edelim. Tepe kısmını ise eksilterek bitirelim.

 

Şalınız ve bereniz bitti. Güle güle kullanabilirsiniz.

 

Örgü İpleri

Örmeyi seven hanımlar gördükleri farklı bir modeli kendileri de yapmak istemekte, bunun için uygun ip, şiş ya da tığ arayışına girmektedir. Hazırlanacak ürünün çeşidine bağlı olarak kullanılan iplerde değişiklik göstermektedir. Örneğin şal, hırka veya kazak yapımında angora iplik tercih edilebilir. Sonbaharda ve kışta hem hava şartlarından korunmak hem de görsel açıdan güzel bir aksesuar olarak kullanılan atkı, bere gibi modellerde ise genellikle ebruli iplere yer verilebilmektedir.

Örgü ipleri arasında bebeklerin giyeceği kıyafetler için üretilenlerde bulunmaktadır. Hırka ve kazakların yanı sıra patik gibi ürünlerde de bu ipler kullanılabilmektedir. Mavi beyaz, kahverengi mavi, pembe beyaz ve yeşil tonları çeşitli örgülerde bireyler tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

 

 

Kısa Kollu Bayan Kazak Modeli Yapımı yazımızı okumak ister misiniz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe