Baş Ağrısına ve Migrene İyi Gelen Bitkiler

Baş Ağrısına ve Migrene İyi Gelen Bitkiler

Baş Ağrısına ve Migrene İyi Gelen Bitkiler

Hafif baş ağrısı pek sorun olmayabilir ve kendiliğinden geçebilir ancak migren ağrıları zonklayıcı tiptedir ve tüm veriminizi motivasyonunuzu yok edebilir. Hatta migren ağrıları sizi depresyona dahi sokabilir. Genellikle başın bir tarafında lokal olarak başlayan ve 3-4 saat sürebilen migren ağrıları göz kapaklarına ve göz damarlarına kadar inebilir. Nedeni henüz tam olarak belirlenmemiş fakat nörolojik bir hastalık olduğu bilinen migren ilaçla tedavi edilmektedir. Mesela migren ağrısı tedavisinde S…m  ilacı kullanılır ancak halsizlik uyku hali gibi semptomlar ortaya çıkar. Migren ilaçları genellikle 5 gün alınır -2 gün ara verilir. 65 yaş altı için gece 2 şer hap alınabilmektedir. Ancak migren ağrıları için bir alternatif daha var ki o da bitkisel ilaçlardır. Biz de bu makalemizde Baş Ağrısına ve Migrene İyi Gelen Bitkiler konusuna değineceğiz. Baş ağrısı ve migrenin nedeni konusunda araştırma sonuçları net değildir, ancak genelde stres, yorgunluk, diyet veya başka bir yaşam tarzı faktöründen kaynaklanan altta yatan nedenler vardır.

 

Nane Çayı

Nane, çay gibi demlenip tüketildiğinde mideyi yatıştırmak için kullanılan hatırı sayılır şifalı bir  bitkidir ancak aynı zamanda baş ağrısı- migren ağrısı için popüler bir bitkidir.

baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler - nane çayı
baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler – nane çayı

 

Valerian Bitkisi

Sıklıkla  uyku getirici faktörü olan Valerian bitkisi baş ağrılarını hafifletir.  kediotunun da sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Migren için özellikle yararlı olan bu bitki de çay formunda içilebilir.. Araştırmalar valerian bitkisinin, migrenle nasıl başa çıktığını tam olarak ortaya koymuş değildir ancak belki de merkezi sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici etkileri migrenin şiddetli etkilerini azaltmaktadır.

baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler - valerian bitkisii
baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler – valerian bitkisii

Lavanta Çayı

Bir diğer popüler doğal baş ağrısı-migren ağrısı için çare lavanta çayı veya lavanta yağıdır. Bu ayırıcı kokulu otun kuru çiçekleri ve tomurcukları, alnınıza koyulabilen küçük torbacıklar  haline getirilebilir. Alternatif olarak lavanta banyosu, baş ağrısı ağrısını gidermek için yatıştırıcı bir yoldur. Lavanta yağı, 2-4 damla 2-3  bardak kaynar suya konulup buharı solunduğunda baş ağrılarını giderebilir. Lavanta çayı demlenerek içilebilir.

baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler - lavanta çayı
baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler – lavanta çayı

 

Kişniş Tohumları Migrene iyi gelir

Eskiden bazı antik kültürlerde baş ağrısı ve migreni tedavi etmek için kişniş tohumları kullanmak yaygın bir uygulamaydı. En çok 1 tatlı kaşığı ezilmiş kişniş tohumu 2 fincan kaynar suya eklendiğinde baş ağrısı ve migren tedavisi olarak kullanılırdı. Elde edilen çay da 10 dakika bekletilir, çay demlendikten sonra çayı tatlandırmak için bir çay kaşığı bal eklenebilir.

baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler - kişniş çayı
baş ağrısı ve migrene iyi gelen bitkiler – kişniş çayı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe