Aşırı Proteinlerin Zararları

Aşırı Proteinlerin Zararları

Aşırı Proteinlerin Zararları

Aşırı Proteinlerin Zararları pek bilinmez. Proteinlerin vücut için temel yapı taşları olduğu bilinmektedir ancak aşırı miktarda protein tüketmek vücuda zarar verir.

Bu makalemizde aşırı protein tüketmenin zararlarına değineceğiz. Yüksek proteinli bir diyete uzun süre devam ettiğinizde  vücut keton adı verilen madde üretir. Bu kimyasallar vücut için yararlı değildir. İştah kesici ve mide bulandırıcı özelliği olan ketonlar sadece aşırı et yiyen insanlarda gelişirler. Protein fazlası vücuttan atılmazsa, beyinde beta amiloid plaklar olarak birikebilir. Bunlar beyindeki fibriller  ağı oluşturur ve nevrotik iletim mekanizmalarında engeller oluştururlar. Böyle bir eylemin sebep olduğu hasar çoğunlukla geri döndürülemez. Hastalar çeşitli hafıza, dil ve yönlendirme sorunları ile karşılaşır. Bu durum kötüleştiğinde klinik demansa yol açar.

Prion, et ürünlerini tüketen insan vücuduna giren bir protein partikülüdür. Sığır Süngerimsi Ensefalopati veya deli dana hastalığı gibi ölümle sonuçlanmayan hastalıkların nedenidir. Tüm proteinlerin başlıca yapı taşı(N2) azottur. Bir miktar protein tüketildiğinde, kan dolaşımına aşırı miktarda azot nüfuz eder. Bu, böbrek için büyük miktarda ürik asit üretmeye neden olur. Bu ürik asit vücudunuzun eklemleri boyunca, özellikle ayak başparmağında birikir. Eklem hareketini kısıtlayan çok acı verici bir durum ortaya çıkar. Genel olarak konuşmak gerekirse, protein bakımından zengin gıdalar çok fazla yağ yüklüdür. Tek bir gram yağ 9 kalori yükler. 100 gram yağlı et tükettiğinizde 900 kalori almış olursunuz ki 3 öğünde et yiyenler sadece etten 3000 kalori almış olurlar. Ekmek ve diğer yiyecekler hesaba katılmamıştır.

Obezite işte bu nedenle ortaya çıkar. Sürekli et yiyen insanlar obezite ile karşı karşıyadır. Obezite ise kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Protein açısından zengin gıdalar çok az lif içerir Et veya süt ürünleri veya fındık dahi lif içeriği çok az olan besinlerdir. Zencefil ve domates gibi protein açısından zengin bazı sebzelerde bağırsakların güçlü kalması için gerekli lif miktarı  bulunmamaktadır.Fazla et tüketmek kronik kabızlık ve divertikülite yol açar. Yüksek protein tüketimi alışkanlığı bulunan kişilerin kan analizine bakıldığında kanseri teşvik ettiği bilinen Insulin-benzeri Büyüme Faktörlerinde artış gözleniyor. Bu insanlara  p53 proteini aktif hale gelir. Vücudun kanser direnç mekanizmasındaki en önemli protein budur. Aktive edilmesi durumunda, çeşitli tümörler ve kanserler oluşabilir. En sık olarak akciğer kanseri örnek verilebilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe