3 Çeşit Örgü Modeli

3 Çeşit Örgü Modeli

3 Çeşit Örgü Modeli

1 – SAÇ ÖRGÜSÜ MODELİ

3 Çeşit Örgü Modeli’nden ilki olan saç örgüsü modeli Her mevsim kendine has özelliklere sahiptir ve kişilerde buna göre dolaplarındaki kıyafetleri düzenlemektedir. Hazır giyimde artan alternatiflere karşılık el emeği ile örülen giysilerinde yeri ayrıdır. Çeşitli motiflerle süslenen, düğme, kurdele ve boncuk gibi nesnelerle birleştirilen örgüler hem büyüklere hem de küçüklere hitap etmektedir. Örme işinde sık görülen desenlerden biri saç örgüsüdür. Üçlü burgudan oluşmaktadır ve süveter, hırka ve kazakların dışında istenilen bir örgüde kullanılmaktadır.

Saç örgüsünün görünüş bakımından farklı şekilleri bulunmaktadır. İpin rengi ise örgüyü yapacak olan kişinin seçimine bağlıdır. Çocuklara özel örülecek berelerde pembe, mavi, sarı, mor gibi tonlara yer verilebilir. Bebekler içinde beyaz, krem tonları genellikle tercih edilmektedir.

SAÇ ÖRGÜSÜ MODELİ
SAÇ ÖRGÜSÜ MODELİ

 

2 – BALIKSIRTI ÖRGÜ MODELİ

Örgü örmek vaktin değerlendirilmesinin yanı sıra dolaplarda hazır giyimin dışında kıyafet ve aksesuarların bulunmasına yardımcı olmaktadır. Ünlü firmalar tarafından üretimi sürdürülen ve daha sonrasında piyasada satışa çıkarılan etek, kazak, uzun hırka ve bere gibi modelleri kişilerin kendisi de yapabilmekte, bunun için farklı örgü tekniklerine başvurulmaktadır.

Balıksırtı örgü kaban tarzı kazaklarda önerilen modellerden biridir. İp seçiminde ise kalın bir ipliğin tercih edilmesi örme işleminin sonunda sıkı bir örgü elde edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle istenilen görüntüye ulaşılacaktır. Balıksırtı örgü modeli ile boyunlukta yapılabilmektedir. Soğuk kış günlerinde sıcak tutacak bir ürün olan boyunluk bu model ile birleştiğinde son derece şık bir örgü işine sahip olunacaktır.

BALIKSIRTI ÖRGÜ MODELİ
BALIKSIRTI ÖRGÜ MODELİ

3 – ÖRGÜ BAKLAVA MODELİ

Özel günlerde sevdiklerine bir hediye vermek isteyenlerin ya da yeni doğan bir bebeği görmeye gidenlerin tercih ettiği seçeneklerden biri örgü işleridir. Minik bedenleri sıcak tutmaya yarayan hırka, kazak, yelek, patik türü kıyafetler aynı zamanda iyi bir hediye olmaktadır.

Ülkemizdeki bazı şehirlerde kış ayları diğerlerine nazaran daha sert geçmekte, bünyelerin zayıf düşmemesi adına önlemler alınmaktadır. Kalın atkılar ve eldivenler yüz ile elleri korumak için ideal aksesuarlardır. Bu tarz aksesuar ya da giysiler hazır alınabileceği gibi elde de örülebilmektedir. Örgü baklava modeli ise sık rastlanan motiflerdendir. Ters örgü ile başlanan model bebek giysilerinde sıklıkla görülmekte ve süveterlerde oldukça şık bir görüntü sunmaktadır.

ÖRGÜ BAKLAVA MODELİ
ÖRGÜ BAKLAVA MODELİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe